Horia Tecau, campion in proba de dublu la Dubai

4 Martie 2018
1299 Vizualizari | 0 Comentarii
tecau si rojer2

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer, cap de serie numarul 2, a castigat, sambata, proba de dublu din cadrul turneului de la Dubai, cu premii totale de 2,6 milioane de dolari. Tecau si Rojer au invins in finala cuplul James Cerretani/Leander Paes (SUA/India), scor 6-2, 7-6 (2), dupa o ora si 28 de minute.

Castigatorii probei vor primi 170.000 de dolari si 500 de puncte, iar perechea invinsa in finala va fi recompensata cu 83.360 dolari si 300 de puncte. Horia Tecau si Jean-Julien Rojer au castigat turneul de la Dubai in 2017, conform news.ro.

Horia Tecau s-a oprit in semifinale la Rotterdam

Perechea româno-olandeza Horia Tecau/Jean-Julien Rojer s-a oprit în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Rotterdam (ATP), dotat cu premii totale de 1.862.925 euro, dupa ce a fost învinsa de cuplul Oliver Marach (Austria)/Mate Pavic (Croatia) cu 6-1, 6-3.

Tecau si Rojer, favoritii numarul patru, s-au înclinat dupa doar 56 minute.
Tecau si partenerul sau, campioni la Rotterdam în 2015 si finalisti în 2014, vor primi un cec de 29.690 euro si 180 de puncte ATP.
Marach si Pavic au câstigat anul acesta titlul la Australian Open, dar si la Doha si Auckland, având acum 17 victorii în tot atâtea meciuri jucate în 2018.

Scorul întâlnirilor directe era egal, 1-1, dupa ce Tecau si Rojer au câstigat în 2017 în sferturi la Shanghai, cu 7-6 (6), 6-4, iar Marach si Pavic s-au impus tot anul trecut în primul tur la Viena, cu 5-7, 7-5, 11-9.