Horia Tecau a pierdut finala la Cincinnati

22 August 2016
1417 Vizualizari | 0 Comentarii
tecau si rojer
Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer, favorita numarul 5, a pierdut, duminica, scor (5)6-7, 7-6(5), 6-10, meciul cu "dublul" Ivan Dodig/Marcelo Melo, in finala turneului Masters de la Cincinnati, dotat cu premii totale in valoare de 5,004,505 de dolari.
Partida a durat o ora si 53 de minute. Primul set s-a doveditat a fi extrem de echilibrat, niciuna dintre perechi nefacand nicio greseala la serviciu, astfel ca s-a ajuns la tie-break. Acolo, Dodig si Melo s-au impus, scor 7-5.
Si actul secund s-a dovedit a fi la fel de echilibrat, cele doua echipe mergand cap la cap pana la scorul 6-6, cand s-a ajuns din nou la tie-break. Acolo, de aceasta data, Tecau si Rojer au fost mai concentrati si au reusit sa egaleze situatia la seturi, dupa ce si-au trecut in cont actul doi, scor 7-6(5).
In final, cuplul Ivan Dodig/Marcelo Melo s-a impus 10-6, in super tie-break si a cucerit trofeul la Cincinnati. Pentru accederea in finala turneului, Horia Tecau si Jean-Julien Rojer vor primi 600 de puncte in clasamentul de dublu si un cec in valoare de 126.550 de dolari.
Horia Tecau a castigat turneul de la Cincinnati in 2012, alaturi de suedezul Robert Lindstedt. Anul trecut, Tecau si Rojer au ajuns pana in sferturile de finala la turneul american.

Page time :0.1362 (s) | 32 queries | Mysql time :0.005930 (s)