Garbine Muguruza, campioana la Wimbledon dupa o victorie clara cu Venus Williams

16 Iulie 2017
943 Vizualizari | 0 Comentarii
garbine
Jucatoarea spaniola de tenis Garbine Muguruza, locul 15 WTA si cap de serie numarul 14, a invins-o, sambata, pe americanca Venus Williams, numarul 11 mondial si favorita 10, si a castigat turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.
Muguruza (23 de ani) a trecut de Williams (37 de ani), scor 7-5, 6-0, intr-o ora si 17 minute de joc. Primul set a fost decis de un singur break, reusit de Muguruza, la scorul de 5-5, dupa ce, in game-ul anterior, adversara sa irosise doua mingi de set. Actul secund a fost adjudecat categoric de jucatoarea spaniola, in 26 de minute, la a treia minge de set si, implicit, de meci.
De-a lungul intalnirii, Muguruza a servit un as, a comis doua duble greseli, iar la serviciu a avut procentaje de reusita de 77% cu prima minge si 50% cu cea de-a doua. La randul ei, Venus a reusit trei asi, a comis cinci duble greseli si a avut procentaje de reusita la serviciu de 61% cu prima minge si 33% cu cea de-a doua.
Garbine Muguruza a avut 14 lovituri direct castigatoare si doar 11 erori nefortate, in timp ce Venus Williams a reusit 17 lovituri direct castigatoare si a comis 25 de greseli neprovocate.
Este al doilea titlu de Grand Slam cucerit de catre jucatoarea spaniola, dupa Roland Garros 2016.
De cealalta parte, Venus Williams are in palmares cinci trofee obtinute in proba de simplu la Wimbledon: 2000, 2001, 2005, 2007, 2008.

Page time :0.1146 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006589 (s)