News Flash:

Europa League: Rezultatele si marcatorii ultimei etape. Vezi tabloul complet al echipelor calificate in 16-imi

13 Decembrie 2013
486 Vizualizari | 0 Comentarii
Atacantul roman Raul Rusescu a marcat un gol pentru echipa spaniolă Sevilla FC, care a învins pe Freiburg cu scorul de 2-0, joi seara, în deplasare, într-un meci din Grupa H a competiţiei de fotbal Europa League.


Vicente Iborra de La Fuente (40) a deschis scorul pentru andaluzi, iar Raul Rusescu a închis tabela în prelungiri (90+4). Ex-stelistul intrase pe teren în minutul 73 în locul lui Carlos Bacca.


Alţi şase romani au jucat pentru echipele lor în ultima etapă a grupelor. Cosmin Moţi (Ludogoreţ), Ovidiu Dănănae (Apollon), Ştefan Radu (Lazio), avertizat cu cartonaş galben în min. 86, şi Costin Lazăr (PAOK) au fost integralişti. Lazăr a comis henţ în propriul careu în min. 71, oaspeţii marcand al doilea gol din penalty-ul acordat. Alexandru Vlad a fost titular la Dnepr, fiind înlocuit cu Kalinic în min. 76, iar Ştefan Grigorie l-a înlocuit pe Papoulis în min. 23 la Apollon. Gigel Bucur (Kuban) şi Vlad Chiricheş (Tottenham) nu s-au aflat în loturile echipelor lor.


In şaisprezecimile de finală (fază pentru care tragerea la sorţi va avea loc luni) s-au calificat cate patru echipe din Ucraina (Cernomoreţ Odesa, Dnepr Dnepropetrovsk, Dinamo Kiev, Şahtior Doneţk - venită din Liga Campionilor) şi Italia (ACF Fiorentina, Lazio, Juventus, Napoli - ultimele două din Champions League), trei din Spania (Valencia, Sevilla, Real Betis Sevilla), cate două din Anglia (Swansea City, Tottenham Hotspur), Rusia (Rubin Kazan, Anji Mahacikala), Portugalia (Benfica, Porto - ambele din Liga Campionilor), Cehia (FC Slovan Liberec, Viktoria Plzen - Champions Keague) şi Olanda (AZ Alkmaar, Ajax - Champions League), cate una din Bulgaria (Ludogoreţ Razgrad), Austria (FC Red Bull Salzburg), Danemarca (Esbjerg fB), Slovenia (NK Maribor), Germania (Eintracht Frankfurt), Israel (Maccabi Tel Aviv), Belgia (KRC Genk), Franţa (Olympique Lyon), Turcia (Trabzonspor), Grecia (PAOK Salonic) şi Elveţia (Basel - Champions League).


Rezultatele ultimei etape:



Grupa A:


St. Gallen (Elveţia) - Swansea City (Anglia) 1-0


A marcat: Marco Mathys 80.



Valencia CF (Spania) - Kuban Krasnodar (Rusia) 1-1


Au marcat: Francisco Alcacer 67, respectiv Lorenzo Melgarejo 84.


Cartonaş roşu: Victor Ruiz (Valencia) 90.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Valencia CF 6 4 1 1 12-7 13

2 Swansea City 6 2 2 2 6-4 8

3 FC Kuban Krasnodar 6 1 3 2 7-7 6

4 FC St Gallen 6 2 0 4 6-13 6



Grupa B:


Dinamo Zagreb (Croaţia) - PFC Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-2


Au marcat: Duje Cop 45, respectiv Paulos Dani Abalo 28, Roman Bezjak 72.



PSV Eindhoven (Olanda) - Cernomoreţ Odesa (Ucraina) 0-1


A marcat: Franck Dja Djedje 59.


Cartonaş roşu: Sito Riera (Cernomoreţ) 87.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Ludogoreţ Razgrad 6 5 1 0 11-2 16

2 Cernomoreţ Odesa 6 3 1 2 6-6 10

3 PSV Eindhoven 6 2 1 3 4-5 7

4 Dinamo Zagreb 6 0 1 5 3-11 1




Grupa C:


Red Bull Salzburg (Austria) - Esbjerg fB (Danemarca) 3-0


Au marcat: Sadio Mané 19, 63, Kevin Kampl 58.



Standard Liege (Belgia) - Elfsborg (Suedia) 1-3


Au marcat: Yanis Mbombo 31, respectiv Lasse Nilsson 41, 46, Mikkel Beckmann 52.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 FC Red Bull Salzburg 6 6 0 0 15-3 18

2 Esbjerg fB 6 4 0 2 8-8 12

3 IF Elfsborg 6 1 1 4 5-10 4

4 Standard Liege 6 0 1 5 6-13 1




Grupa D:


NK Maribor (Slovenia) - Wigan Athletic (Anglia) 2-1


Au marcat: Dejan Mezga 43, Zeljko Filipovic 59, respectiv Jordi Gomez 41 - penalty.


Dejan Mezga a ratat un penalty în min. 43.


Cartonaşe roşii: Ales Mertelj 74, respectiv Chris McCann 42.




Zulte-Waregem (Belgia) - Rubin Kazan (Rusia) 0-2


Au marcat: Bebras Natcho 79 - penalty, Jose Salomon Rondon 85.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Rubin Kazan 6 4 2 0 14-4 14

2 NK Maribor 6 2 1 3 9-12 7

3 SV Zulte Waregem 6 2 1 3 4-10 7

4 Wigan Athletic 6 1 2 3 6-7 5




Grupa E:


Fiorentina (Italia) - Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) 2-1


Au marcat: Joaquin 42, Juan Cuadrado 77, respectiv Evgheni Konoplianka 13.



Pandurii Tg. Jiu (Romania) - FC Pacos de Ferreira (Portugalia) 0-0


Cartonaş roşu: Andre Leao (Pacos) 89.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 ACF Fiorentina 6 5 1 0 12-3 16

2 Dnepr Dnepropetrovsk 6 4 0 2 11-5 12

3 Pacos de Ferreira 6 0 3 3 1-8 3

4 Pandurii Targu Jiu 6 0 2 4 3-11 2




Grupa F:


Eintracht Frankfurt (Germania) - APOEL Nicosia (Cipru) 2-0


Au marcat: Stephan Schröck 68, Constant Djakpa 77.



Maccabi Tel Aviv (Israel) - Bordeaux (Franţa) 1-0


A marcat: Eran Zahavi 74 - penalty.


Cartonaş roşu: Matthieu Chalme (Bordeaux) 73.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Eintracht Frankfurt 6 5 0 1 13-4 15

2 Maccabi Tel Aviv 6 3 2 1 7-5 11

3 APOEL Nicosia 6 1 2 3 3-8 5

4 Girondins de Bordeaux 6 1 0 5 4-10 3




Grupa G:


Dinamo Kiev (Ucraina) - Rapid Viena (Austria) 3-1


Au marcat: Jeremain Lens 22, Oleg Gusev 28, Miguel Veloso 70, respectiv Terrence Boyd 6.



Thun (Elveţia) - Genk (Belgia) 0-1


A marcat: Jelle Vossen 21.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 KRC Genk 6 4 2 0 10-5 14

2 Dinamo Kiev 6 3 1 2 11-7 10

3 SK Rapid Viena 6 1 3 2 8-10 6

4 FC Thun 6 1 0 5 3-10 3




Grupa H:


Estoril (Portugalia) - Slovan Liberec (Cehia) 1-2


Au marcat: Seba 82, respectiv Josef Sural 18, Michael Rabusic 70.



Freiburg (Germania) - Sevilla FC (Spania) 0-2


Au marcat: Vicente Iborra de La Fuente 40, Raul Rusescu 90+4.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Sevilla FC 6 3 3 0 9-4 12

2 FC Slovan Liberec 6 2 3 1 9-8 9

3 SC Freiburg 6 1 3 2 5-8 6

4 Estoril Praia 6 0 3 3 5-8 3




Grupa I:


Real Betis Sevilla (Spania) - HNK Rijeka (Croaţia) 0-0



Vitoria Guimaraes (Portugalia) - Olympique Lyon (Franţa) 1-2


Au marcat: Tomane 11, respectiv Bafétimbi Gomis 62 - penalty, Jordan Ferri 65.


Cartonaş roşu: Pedro Correia (Vitoria) 62.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Olympique Lyon 6 3 3 0 6-3 12

2 Real Betis Sevilla 6 2 3 1 3-2 9

3 Vitória Guimaraes 6 1 2 3 6-5 5

4 HNK Rijeka 6 0 4 2 2-7 4



Grupa J:


Apollon Limassol (Cipru) - Legia Varşovia (Polonia) 0-2


Au marcat: Tomasz Jodlowiec 8, Tomasz Brzyski 63.


Cartonaşe roşii: Gaston Sangoy (Apollon) 69, respectiv Bartosz Bereszynski (Legia) 69.



Lazio Roma (Italia) - Trabzonspor (Turcia) 0-0



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Trabzonspor 6 4 2 0 13-6 14

2 Lazio 6 3 3 0 8-4 12

3 Apollon Limassol 6 1 1 4 4-10 4

4 Legia Varşovia 6 1 0 5 2-8 3




Grupa K:


FC Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova) - Tromso IL (Norvegia) 2-0


Au marcat: Cadu 4, Ismail Isa 36.



Tottenham Hotspur (Anglia) - Anji Mahacikala (Rusia) 4-1


Au marcat: Roberto Soldado 7, 16, 70 - penalty, Lewis Holtby 54, respectiv Ewerton 44.



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 Tottenham Hotspur 6 6 0 0 15-2 18

2 FC Anji Mahacikala 6 2 2 2 4-7 8

3 FC Sheriff 6 1 3 2 5-6 6

4 Tromso IL 6 0 1 5 1-10 1




Grupa L:


Maccabi Haifa (Israel) - Şahtior Karaganda (Kazahstan) 2-1


A marcat: Shoval Gozlan 76, Shimon Abuhazira 84, respectiv Henao Roger Canas 44 - penalty.


Meciul a fost întrerupt circa 10 minute din cauza stingerii nocturnei în min. 60.




PAOK Salonic (Grecia) - AZ Alkmaar (Olanda) 2-2


Au marcat: Perez Martinez Lucas 37 - penalty, Stelios Pozoglou 90+4, respectiv Thomas Lam 31, Donny Gorter 71 - penalty..



clasament

loc echipa M V E I GM-GP P

1 AZ Alkmaar 6 3 3 0 8-4 12

2 PAOK 6 3 3 0 10-6 12

3 Maccabi Haifa 6 1 2 3 6-9 5

4 Şahtior Karaganda 6 0 2 4 5-10 2

Distribuie:  

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2017 - BZT.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.0880 (s) | 35 queries | Mysql time :0.017739 (s)