Europa League: Rezultatele din returul 16-imilor si tabloul formatiilor calificate in optimi

27 Februarie 2015
1741 Vizualizari | 2 Comentarii
PSV Eindhoven, Liverpool, Tottenham, Celtic, Olympiakos, Borussia Moenchengladbach, Sporting Lisabona si Athletic Bilbao se numara printre echipele eliminate din Europa League la fotbal, dupa meciurile desfasurate, joi, in mansa a doua a saisprezecimilor de finala.
Inter Milano a dispus cu 1-0 de Celtic, dupa 3-3 la Glasgow, intr-un meci in care tanarul atacant roman George Puscas a debutat in cupele europene, intrand in minutul 88 in locul lui Rodrigo Palacio.
Fiorentina, la care portarul roman Ciprian Tatarusanu (accidentat) s-a aflat in tribuna, s-a calificat in optimi, dupa 2-0 cu Tottenham, fundasul Vlad Chiriches fiind integralist la londonezi. In tur scorul a fost egal, 1-1.
Fundasul Alexandru Vlad nu a facut parte din lotul lui Dnepr Dnepropetrovsk, care a remizat cu Olympiakos, la Pireu, 2-2, si merge mai departe, gratie victoriei din tur, cu 2-0.
Besiktas a eliminat pe Liverpool la loviturile de departajare, cu 5-4, dupa 1-0 la finalul prelungirilor, scor reusit de ''cormorani'' in tur.
Sevilla, detinatoarea trofeului, s-a impus cu 3-2 la Moenchengladbach si merge in optimi dupa 1-0 pe teren propriu.
Torino a obtinut calificarea in deplasare, gratie victoriei cu 3-2 la Bilbao, dupa 2-2 in Piemont.
AS Roma si-a asigurat biletul optimi cu destule emotii, prin victoria cu 2-1 de la Rotterdam, la capatul unui meci intrerupt din cauza incidentelor aproape 20 de minute si in care olandezii au egalat la 1-1 in inferioritate numerica.
Italia are nu mai putin de cinci echipe in optimi, fiind urmata de Rusia, Ucraina si Spania, cate doua echipe, Turcia, Olanda, Germania, Anglia si Belgia, cate o echipa.
Rezultate:
(+) Dinamo Moscova - Anderlecht Bruxelles 3-1
Au marcat: Alexei Kozlov 47, Artur Iusupov 64, Kevin Kuranyi 90+5, respectiv Aleksandar Mitrovic 29.
Aleksandr Kokorin (Dinamo) a ratat un penalty in min. 64.
In tur: 0-0.
(+) Zenit St Petersburg - PSV Eindhoven 3-0
Au marcat: Jose Salomon Rondon 29, 67, Hulk 48.
Luuk de Jong (PSV) a ratat un penalty in min. 61.
In tur: 1-0.
(+) Besiktas Istanbul - Liverpool 1-0, dupa prelungiri; 5-4 la loviturile de departajare
A marcat: Tolgay Arslan 73.
Au executat in ordine loviturile de departajare: Demba Ba 1-0 (gol), Rickie Lambert 1-1 (gol), Gokhan Tore 2-1 (gol), Adam Lallana 2-2 (gol), Veli Kavlak 3-2 (gol), Emre Can 3-3 (gol), Atiba Hutchinson 4-3 (gol), Joe Allen 4-4 (gol), Tolgay Arslan 5-4 (gol), Dejan Lovren 5-4 (ratare - sut peste)
In tur: 0-1
(+) Fiorentina - Tottenham Hotspur 2-0
Au marcat: Mario Gomez 54, Mohamed Salah 71.
In tur: 1-1
(+) Inter Milano - Celtic Glasgow 1-0
A marcat: Fredy Guarin 88.
Cartonas rosu: Virgil van Dijk 37.
In tur: 3-3.
(+) Dinamo Kiev - Guingamp 3-1
Au marcat: Lukasz Teodorczyk 31, Vitali Buialski 46, Oleg Gusev 75 - penalty, respectiv Christophe Mandanne 66.
Meci intrerupt in minutul 79 pentru trei minute din cauza incidentelor din tribune.
In tur: 1-2
Red Bull Salzburg - (+) Villarreal 1-3
Au marcat: Marco Djuricin 18, respectiv Luciano Dario Vietto 33, 76, Giovani dos Santos 79.
In tur: 1-2.
Legia Varsovia - (+) Ajax Amsterdam 0-3
Au marcat: Arkadiusz Milik 11, 43, Nick Viergever 13.
In tur: 0-1.
Borussia Monchengladbach - (+) Sevilla 2-3
Au marcat: Granit Xhaka 19, Thorgan Hazard 29, respectiv Martin Stranzl (autogol) 8, Vitolo 26, 79.
Cartonas rosu: Granit Xhaka (Borussia) 69.
Sporting Lisabona - (+) VfL Wolfsburg 0-0
In tur: 0-2.
(+) Everton Liverpool - Young Boys Berna 3-1
Au marcat: Romelu Lukaku 25 - penalty, 30, Kevin Mirallas 42, respectiv Sekou Junior Sanogo 13.
In tur: 4-1.
Athletic Bilbao - (+) Torino 2-3
Au marcat: Andoni Iraola 44, Oscar de Marcos 61, respectiv Fabio Quagliarella 16 - penalty, Maxi Lopez 45+1, Matteo Darmian 68.
In tur: 2-2.
(+) FC Bruges - Aalborg 3-0
Au marcat: Victor Vazquez 11, Obbi Oulare 64, Boli Bolingoli-Mbombo 74.
In tur: 3-1.
Olympiakos Pireu - (+) Dnepr Dnepropetrovsk 2-2
Au marcat: Konstantinos Mitroglou 14, Alejandro Dominguez 90 - penalty, respectiv Artem Fedetki 22, Nikola Kalinic 90+2.
Cartonas rosu: Luka Milivojevic (Olympiakos) 52.
(+) Napoli - Trabzonspor 1-0
A marcat: Jonathan De Guzman 19.