EUROPA LEAGUE: Rezultatele complete din returului optimilor de finala si tabloul echipelor calificate in sferturi

16 Martie 2018
924 Vizualizari | 0 Comentarii
europa league1

Atletico Madrid, Olympique Marseille, Lazio Roma, Sporting Lisabona, RB Leipzig, Arsenal Londra, TSKA Moscova si RB Salzburg s-au calificat, joi seara, in sferturile de finala ale Europa League la fotbal, dupa partidele din mansa secunda a optimilor.

Arsenal a invins-o pe AC Milan cu 3-1, dupa ce ''rossoneri'' au deschis scorul. ''Tunarii'' castigasera si in tur, cu 2-0. Danny Welbeck a reusit o ''dubla'', celalalt gol al echipei antrenate de Arsene Wenger fiind marcat de elvetianul Granit Xhaka. Golul oaspetilor a fost reusit de turcul Hakan Calhanoglu.

Olympique Lyon a fost invinsa acasa de TSKA Moscova cu 3-2, dupa ce se impusese in tur cu 1-0. Rusii merg mai departe gratie golurilor marcate in deplasare. Golovin, Musa si Wernbloom au inscris pentru vizitatori, in timp ce Cornet si Mariano Diaz au marcat pentru Lyon, care isi dorea sa joace finala pe teren propriu.

RB Salzburg si Borussia Dortmund au terminat nedecis, 0-0, dar austriecii s-au calificat in sferturi gratie victoriei cu 2-1 din Germania.

Olympique Marseille a dispus de Athletic Bilbao cu 2-1, in deplasare, dupa 3-1 pe Stade Velodrome. Dimitri Payet si Lucas Ocampos au punctat pentru OM, bascii reducand din diferenta prin Inaki Williams (74).

Lazio, cu fundasul roman Stefan Radu integralist, a intrecut cu 2-0 de Dinamo Kiev, in Ucraina, dupa 2-2 pe Stadio Olimpico. Lucas Leiva si Stefan de Vrij au marcat golurile echipei antrenate de Simone Inzaghi.

Sporting Lisabona merge mai departe desi a fost invinsa de Viktoria Plzen in Cehia cu 2-1, dupa prelungiri. Lusitanii castigasera in tur cu 2-0, dar Marek Bakos (6, 64) a anulat avantajul din tur al portughezilor. Bas Dost (Sporting) a ratat un penalty in min. 90+2, iar partida a ajuns in prelungiri, unde
Rodrigo Andres Battaglia (105+2) a inscris golul calificarii oaspetilor.

RB Leipzig s-a calificat si ea in faza urmatoare, dupa 1-1 la Sankt Petersburg cu Zenit. Vicecampioana Germaniei, care a invins cu 2-1 in tur, a deschis scorul in Rusia, prin Jean-Kevin Augustin (22), dar Zenit a egalat prin Sebastian Driussi (45). Timo Werner a ratat un penalty pentru RB Leipzig (82).

Atletico Madrid s-a calificat in sferturi dupa 3-0 cu Lokomotiv acasa si 5-1 la Moscova.

Rezultate:
Lokomotiv Moscova - (+) Atletico Madrid 1-5
Au marcat: Maciej Rybus 20, respectiv Angel Correa 16, Saul Niguez 47, Fernando Torres 65 - penalty, 70, Antoine Griezmann 85.
In tur: 0-3.

Athletic Bilbao - (+) Olympique Marseille 1-2
Au marcat: Inaki Williams 74, respectiv Dimitri Payet 38 - penalty, Lucas Ocampos 52.
Cartonas rosu: Aritz Aduriz (Bilbao, 76).
In tur: 1-3.

Dinamo Kiev - (+) Lazio Roma 0-2
Au marcat: Lucas Leiva 23, Stefan de Vrij 83.
In tur: 2-2.

Viktoria Plzen - (+) Sporting Lisabona 2-1, dupa prelungiri
Au marcat: Marek Bakos 6, 64, respectiv Rodrigo Andres Battaglia 105+2.
Bas Dost (Sporting) a ratat un penalty in min. 90+2 (a aparat Ales Hruska).
In tur: 0-2.

Zenit Sankt Petersburg - (+) RB Leipzig 1-1
Au marcat: Sebastian Driussi 45+1, respectiv Jean-Kevin Augustin 22.
Timo Werner (RB Leipzig) a ratat un penalty in min. 82 (a aparat Andrei Lunev).
In tur: 1-2.

(+) Arsenal Londra - AC Milan 3-1
Au marcat: Danny Welbeck 39 - penalty, 86, Granit Xhaka 71, respectiv Hakan Calhanoglu 35.
In tur: 2-0.

Olympique Lyon - (+) TSKA Moscova 2-3
Au marcat: Gnaly Maxwell Cornet 58, Mariano Diaz 71, respectiv Aleksandr Golovin 39, Ahmed Musa 60, Pontus Wernbloom 65.
In tur: 1-0

(+) RB Salzburg - Borussia Dortmund 0-0
In tur: 2-1.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat in sferturi.

Tragerea la sorti a sferturilor de finala va avea loc vineri (14,00, ora Romaniei), la Nyon.