Egal spectaculos in marele derby Dinamo - Steaua. Profita Astra

7 Martie 2016
1115 Vizualizari | 0 Comentarii
derby
Dinamo si Steaua au remizat in derbiul disputat in "Stefan cel Mare", scor 1-1. Jugurtha Hamroun a deschis scorul in minutul 10, iar Bicfalvi a inchis tabela cu o lovitura de cap in minutul 81. Meciul a facut parte din prima etapa a play-off-ului din Liga 1 la fotbal.

Stadion "Stefan cel Mare" - 10.288 spectatori

Echipe:
Dinamo: Vytautas Cerniauskas - Andrei Marc, Ante Puljic, Miha Mevlja, Steliano Filip - Paul Anton (capitan) - Dorin Rotariu, Erik Bicfalvi, Antun Palic (Leo Bartalsstovu '76), Romario Kortzorg (Paul Batin '46) - Marcel Essombe (Harlem Eddy Gnohere '69). Antrenor: Mircea Rednic.

Steaua: Florin Nita - Paul Papp, Fernando Varela (capitan), Gabriel Tamas, Alin Tosca - Mihai Pintilii (Alexandru Bourceanu '74), Nicolae Stanciu - Adrian Popa (Gregory Tade '83), Alex Chipciu, Jugurtha Hamroun - Ciprian Marica (Muniru Sulley '39).

Meciul a fost terminat de cele doua echipe in zece oameni: Steliano Filip si Jugurtha Hamroun au fost eliminati in minutul 84.

In urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 25 de puncte (se afla pe locul doi), in timp ce Steaua are o zestre de 23 (se afla la egalitate de puncte cu Viitorul). Lider se mentine Astra Giurgiu, cu 29 de puncte.

Locurile 1 si 2 se califica in preliminariile Champions League, in timp ce locurile 3 si 4, plus castigatoarea Cupei Romanie, se califica in preliminariile Europa League.