Dubla victorie pentru baschetul timisorean, in acest week-end

1 Februarie 2015
1295 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu un inceput excelent de retur de campionat, cei de la BC Timisoara au reusit o noua victorie, in deplasare, la Targu Mures. Cu 77 – 67, elevii lui Dragan Petricevic i-au facut antrenorului cel mai frumos cadou de ziua lui.
Finalul de meci a fost cel care a adus victoria timisorenilor, partida fiind condusa de ardeleni in cea mai mare parte. Sfertul unu a adus un partial de 22 – 17 in favoarea BC Targu Mures, ei conducand pe toata durata repriza. Timisoara a fost aproape de a prelua conducerea meciului, dar repriza s-a terminat la 22 – 22.  La pauza scorul era 44 – 39.
Sfertul trei a fost unul si mai bun pentru oaspeti. Timisoara a preluat conducerea la 49 – 50, dar muresenii au revenit si au reusit sa isi adjudece victoria reprizei cu 14 – 13. In schimb, ultimul sfert a fost al timisorenilor. Egalarea a venit la 58, Targu Mures nu a mai reusit sa-si revina, iar BCT a adunat punct dupa punct. Deci, a venit si victoria finala, cu 77 – 67, scrie tion.ro.
Leiws si Tica au adus cele mai multe puncte pentru BCT, 19, ei fiind urmati de Pilcevic, cu 17, si Manigat, cu 14.
Intr-o alta partida a rundei, BC Timba Timisoara a invins tot in deplasare, la Universitatea Cluj. Scorul final a fost 71 – 62 in favoarea banatenilor. Pe reprize a fost 17 -19, 10 – 17, 17 – 13, 18 – 22.