Debut cu dreptul in preliminariile EURO 2016. Romania a invins Grecia, la Pireu

8 Septembrie 2014
1097 Vizualizari | 0 Comentarii
 Nationala de fotbal a Romaniei a invins Grecia cu scorul de 1-0 (1-0), duminica seara, pe stadionul ''Georgios Karaiskakis'' din Pireu, cu portile inchise, si a debutat cu dreptul in Grupa F a preliminariilor EURO 2016.
Golul victoriei a fost marcat de Ciprian Marica (10), dintr-un penalty obtinut de Alex Chipciu in urma unui duel cu Holebas. Victoria este cu atat mai mare cu cat tricolorii au jucat aproape o repriza in inferioritate numerica, Marica fiind eliminat in minutul 53 pentru doua cartonase galbene.
Echipa lui Victor Piturca a obtinut trei puncte foarte importante in cursa pentru turneul final din Franta si si-a luat, totodata, o revansa dupa ce Grecia a eliminat echipa reprezentativa din barajul pentru CM 2014, cu 3-1 la Pireu si 1-1 la Bucuresti.
Urmatorul meci al Romaniei va avea loc pe 11 octombrie, la Bucuresti, cu Ungaria, cand Marica nu va putea juca.