CSM Oradea, la o victorie de titlul national la baschet masculin

9 Iunie 2014
1338 Vizualizari | 0 Comentarii
CS Municipal Oradea a invins pe CSU Asesoft Ploiesti cu scorul de 87-81 (22-26, 22-27, 26-13, 17-15), duminica, in Arena ''Antonio Alexe'', egaland situatia in finala Ligii Nationale de baschet masculin, 2-2, astfel ca titlul se va decide saptamana viitoare, la Ploiesti.
Campioana en titre a facut o prima jumatate de meci buna si avea un avans de noua puncte la pauza mare, 53-44, dupa ce a condus si la 14 puncte. Oradenii au fost mult mai decisi in sfertul al treilea si situatia a basculat, gazdele egaland in min. 27, 62-62, dupa care au trecut la carma jocului. Meciul a avut o nota de echilibru pana in final, dar oradenii nu au mai cedat conducerea, desi Asesoft s-a apropiat la trei puncte, 83-80, cu 54 de secunde inainte de final.
Titus Nicoara a fost omul meciului, cu un ''double-double'', 21 puncte, 12 recuperari, sprijinit in principal de Sean Denison, cu 16 p, 3 rec. De la oaspeti cei mai buni au fost Jermaine Jonte Flowers, cu 17 puncte, 2 recuperari, 3 pase decisive, si Gerald Lee, 16 p, 2 rec.
La CSM Oradea, antrenorul Cristian Achim i-a mai folosit pe Daniel Dillon 9 p, 1 rec, 3 pd, Wiliam Franklin 11 p, 6 rec, 5 pd, Reinar Hallik, Radovan Markovic 8 p, 3 rec, 5 pd, Radu Rares Pasca, Daniel Popescu, Vujadin Subotic 11 p, 6 rec, 3 pd, Bogdan Tibirna 6 p, 1 rec.
Vladimir Arnautovic i-a utilizat si pe Filip Adamovic 8 p, 4 rec, 2 pd, Catalin Burlacu 10 p, 3 rec, Adrian Gutoaia 2 p, Ante Krapic 7 p, 5 rec, Alhajji Mohammed 12 p, 6 rec, 1 pd, Bojan Popovic 7 p, 1 rec, 4 pd, Levente Szijarto 2 p.
CSM Oradea a invins in primul meci de la Ploiesti, cu 105-93, CSU Asesoft s-a impus in al doilea, cu 95-76, iar apoi a castigat si la Oradea, sambata, cu 88-80, CSM egaland scorul dupa meciul patru de duminica, 2-2.
Meciul al cincilea si ultimul al finalei se va juca pe 12 iunie, la Ploiesti.