Costa Rica produce primul mare soc al Mondialului: 3-1 cu Uruguay

15 Iunie 2014
1206 Vizualizari | 0 Comentarii
 Costa Rica a produs o mare surpriza la Cupa Mondiala de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), prin victoria cu scorul de 3-1 (0-1) in fata echipei Uruguayului, sambata, pe stadionul ''Castelao'' din Fortaleza, in Grupa D.
Uruguay a deschis scorul prin Edinson Cavani (24), din penalty, dar ''Los Ticor'' au facut un meci de senzatie dupa pauza si au punctat de trei ori, prin Joel Campbell (54), Oscar Duarte (57) si Marcos Urena (84), obtinand o victorie surprinzatoare, dar meritata.
------------------

Echipa Italiei a invins formatia Angliei cu scorul de 2-1 (1-1), sambata, pe Arena Amazonia din Manaus, in Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).
Italienii, cu stilul lor pragmatic de joc, s-au impus prin golurile marcate de Claudio Marchisio (35) si Mario Balotelli (50), golul de onoare al englezilor fiind inscris de Daniel Sturridge (37).
Intr-un alt meci de sambata, Cote d'Ivoire a invins Japonia cu scorul de 2-1 (0-1), la Recife, pe Arena Pernambuco, in Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).
Japonia a deschis scorul prin Keisuke Honda (16), dar ivorienii au revenit in repriza secunda si au punctat de doua ori in decurs de trei minute, prin Wilfried Bony (64) si Gervinho (66), obtinand o victorie meritata.