COSMAR romanesc in Europa League! Steaua rateaza pe mana ei calificarea in primavara europeana. Astra paraseste competitia UMILITA

12 Decembrie 2014
1318 Vizualizari | 0 Comentarii
Seara de cosmar pentru fotbalul romanesc. Romania ramane fara reprezentante in cupele europene, dupa ce Steaua Bucuresti si Astra Giurgiu au ratat calificarea in 16-imile Europa League. Daca Astra nu mai avea nicio sansa, stelistii trebuiau sa invinga Dinamo Kiev si sa astepte o minune din Portugalia, acolo unde Rio Avetrebuia sa nu piarda in fata danezilor de la Aalborg

Minunea din Portugalia s-a petrecut, pentru ca Rio Ave a invins cu 2-0, numai ca Steaua a fost învinsa de Dinamo Kiev în ultima etapa a grupelor Europa League, scor 2-0, dupa doua greseli de arbitraj. Ucrainenii au început mai bine si în minutul 11 Kravets a ramas singur cu Arlauskis, dar din fericire pentru formatia din România acesta trage în plasa laterala.

Un minut mai tarziu, Chipciu a sutat bine de la marginea careului si Shovkovskiy a respins în lateral. Cu doua minute înainte de finalul primei parti, Yarmolenko a fost gasit liber la 6 metri de poarta, dar sutul acestuia a fost dezamagitor. În minutul 56 ucrianenii au fost iertati de un penalty evident. Stelistii au trimis o centrare în careul lui Shovkovskiy, Khacheridi a sarit la cap cu Szukala si a lovit mingea cu mana. Arbitrul nici nu i-a bagat în seama pe fotbalistii lui Gâlca, iar cei de la Dinamo Kiev au plecat pe contraatac, însa doar norocul a facut ca acestia sa nu marcheze.

Primul gol al lui Dinamo Kiev a fost marcat în minutul 71 de Yarmolenko, însa fotbalistul ucrainean se afla într-o pozitie suspecta de ofsaid. În ultima faza de joc, Lens a profitat de o iesire hazardata a lui Arlauskis si a înscris cu poarta goala. Steaua incheie grupa pe locul 3, cu 7 puncte si rateaza calificarea in primavara europeana.

Astra, umilita in Austria

Tot aseara, Astra si-a încheiat aventura în Europa League la Salzburg, unde a pierdut cu 5-1. Salzburg a deschis scorul în minutul 9 prin Sabitzer, dupa o pasa cu calcaiul reusita de Kampl. În minutul 34, jucatorul cu pasa de la prima reusita a majorat diferenta cu un sut din interiorul careului. Nici n-au iesit de la cabine si austriecii au marcat a treia oara prin Alan, care a deviat cu pieptul în plasa (46). Daca în prima repriza singurul remarcat din tabara giugiuvenilor a fost Silviu Lung, care a respins din toate pozitiile, în minutul 51 a iesit la rampa George Florescu, un sut puternic de la mare distanta, care a intrat direct sub bara, reducand din diferenta.

În minutul 70, Alan a fost scapat din marcaj de Oros si l-a învins pe Silviu Lung, trimitand mingea sub transversala. Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Kampl în cel de-al doilea minut de prelungiri, cu un sut în forta din interiorul careului mic. Este cea mai severa înfrangere a unei echipe românesti în fata unei formatii din Austria. Echipele românesti au întalnit pana acum de 30 de ori formatii austriece, din care au pierdut doar în 8 confruntari. Astra incheie grupa cu doar 4 puncte, pe ultimul loc si implicit rateaza calificarea mai departe in primavara europeana. Sport.bzi.ro