Victorie pentru BC Timisoara, esec pentru Timba

8 Martie 2015
1244 Vizualizari | 0 Comentarii
Sambata a fost zi plina la Sala „Constantin Jude”. Au jucat pe teren propriu ambele echipe timisorene, dar cu adversari de calibru total diferit. BC Timba a fost, din pacate, invinsa, scor 65 – 98, de catre cei de la Energia Targu Jiu. De cealalta parte, BC Timisoara a castigat, dar in fata unei echipe ”saracute”, Universitatea Cluj.
Cuplajul timisorean de la Sala „Constantin Jude” a demarat dupa pranz cu meciul dintre BC Timba si Energia Targu Jiu. A fost un meci fara istoric, echipa timisoreana intalnea o sfert-finalista a Challenge Cup, deci una puternica. Pana la urma, oaspetii au condus de la inceput, si-au asigurat victoria in toate reprizele, inclusiv cea finala: 17-35, 12-15, 19-27 si 17-21. S-a terminat 65-98 si Timba mai bifeaza o infrangere, scrie tion.ro.
Dupa-amiaza, BC Timisoara a jucat cu Universitatea Cluj, tot un duel disproportionat. Timisoara a depasit suta si a invins cu 103 – 70. Pe reprize a fost 29 - 16, 24 - 20, 16 - 13 si 34 – 21, deci o victorie clara, chiar daca in teren au fost cativa dintre jucatorii care nu au fost folositi prea mult in ultimele partide.