Trei romance calificate in sferturi la Florianopolis

27 Februarie 2014
1302 Vizualizari | 0 Comentarii
monica niculescu
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, în urma victoriei cu 6-3, 6-1 în fața tinerei muntenegrene Danka Kovinic, venită după o oră și 40 de minute. Niculescu (26 ani, 53 WTA), a cincea favorită a competiției pe care a câștigat-o anul trecut, și-a asigurat un cec de 6.175 dolari și 60 de puncte WTA prin victoria în fața adversarei sale (19 ani, 159 WTA), ajunsă pe tabloul principal din calificări.

În sferturi, Monica Niculescu o va înfrunta pe câștigătoarea meciului dintre Carla Suarez Navarro (Spania), principala favorită, și Kiki Bertens (Olanda).

Tot miercuri s-a calificat în sferturi și Alexandra Dulgheru, după 7-5, 6-2 cu Teliana Pereira (Brazilia). Dulgheru, venită din calificări, o va înfrunta în sferturi pe a treia favorită, Klara Zakopalova (Cehia). Dulgheru (24 ani, 141 WTA) și Zakopalova (32 ani, 32 WTA) s-au mai confruntat de două ori, fiecare obținând o victorie: Alexandra a învins în optimi la Bruxelles, în 2011, cu 6-3, 6-2, iar Klara a câștigat cu 7-6 (4), 6-2, tot în 2011, în primul tur la Doha.

Alexandra Cadanțu (N. 6, 23 ani, 62 WTA) s-a calificat marți în sferturi, unde o va întâlni pe kazaha Iaroslava Șvedova (26 ani, 79 WTA).