Timisorenii au rezistat doar o repriza in fata campioanei

14 Octombrie 2013
1290 Vizualizari | 0 Comentarii
CH Politehnica a jucat in deplasare la Constanta, in cea de-a sasea etapa a Ligii Nationale. Veniti dupa trei victoriiconsecutive alb-violetii au inceput foarte bine partida cu fosta echipa a antrenorului Constantin Stefan.
Timisorenii au condus cu 3-0 dupa primele primele minute, dar constantenii au recuperat apoi si aproape de jumatatea primei reprize au reusit sa treaca la timona. Jucatorii de la CH Politehnica nu s-au predat insa usor, elevii lui Constantin Stefan  nu le-au permis campionii sa se detaseze, diferenta in favoarea gazdelor fiind de un singur gol, la pauza(16-15).
Diferenta in favoarea Constantei s-a facut in repriza a doua, cand echipa banateana a suferit doua eliminari temporare consecutive si l-a pierdut si pe Kaftin, care a acuzat dureri la genunchi si nu a mai putut evolua.
Campionii au profitat de superioritatea numerica si s-au distantat pe tabela, pastrandu-si apoi avantajul pana la final, meciul incheindu-se cu scorul de 31-26.
Pentru Poli au marcat la Constanta: Petkovic 6 goluri (2 din 7 metri), Chikovani 5, Timofte 4, Halca 3, Kaftin 2, Santeiu 2, Irimias 2, Daninfeld 1 si Mrakic 1. Pentru HCM Constanţa cele mai multe goluri le-a inscris Criciotoiu 8, urmat de Csepreghi, Novanc si Toma, cu cate 5 reusite.
„In multe momente băietii mei s-au luptat de la egal la egal cu Constanta si pentru asta ii felicit. Eliminarile din repriza a doua au contat, dar nu ma pot pronunţa fara sa revad meciul, daca ele au fost sau nu justificate. Pe noi ne asteapta un meci foarte important cu Minaur si trebuie sa-mi recuperez jucatorii” a spus antrenorul CH Politehnica, Constantin Stefan. Meciul dintre Poli si Minaur Baia Mare va avea loc joi, 17 septembrie, de la ora 17, la sala „Constantin Jude”.