Steaua trece cu emotii de modesta Rio Ave si devine liderul grupei. Astra a pierdut in Scotia

24 Octombrie 2014
1299 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua si Astra au avut aseara programate meciurile din etapa a treia a grupelorEuropa League la fotbal. Primii au intrat in scena stelistii, care au invins greu, cu scorul de 2-1 pe Rio Ave, dupa o partida extrem de spectaculoasa.  Steaua a avut un start neconvingator de meci, presarat de cateva ocazii ale oaspetilor, insa experienta superioara a ros-albastrilor la nivel european avea sa isi spuna cuvantul, in minutul 17, cand Latovlevici a centrat perfect pentru Raul Rusescu, iar varful campioanei a modificat tabela de pe Arena Nationala cu o lovitura de cap imparabila din apropiere. Cinci minute mai tarziu, Diego Lopes a trecut de putin pe langa golul egalizator. Ukra a centrat cu exteriorul de pe partea stanga de atac, iar Lopes a reluat cu capul putin pe langa poarta aparata de lituanianul Arlauskis. Cu zece minute inainte de pauza, Keseru a fost la un pas sa dubleze avantajul Stelei la capatul unui contraatac incantator. Keseru a finalizat pe directia lui Cassio cu o executie din intoarcere din zona punctului de la 11 metri. Pe contraatac, Arlauskis a fost atent si a agatat mingea trimisa de Ukra de pe partea stanga, care se apropia amenintator de vinclu. Prima repriza s-a incheiat ideal pentru ros-albastri.

Raul Rusescu a spart din nou "ceasul" dintre buturile portughezilor, de la 25 de metri, in urma unei executii magistrale a jucatorului imprumutat de la Sevilla la care Cassio a plonjat inutil. Rio Ave a inceput actul secund cu un gol superb, pe masura celui semnat de Raul Rusescu la poarta lui Cassio. Venezueleanul Del Valle l-a lasat spectator pe Arlauskis printr-un sut excelent de la distanta, direct la vinclu. In minutul 54, Pinto a continuat cu un nou sut de la distanta, la care mingea a plutit putin peste transversala portii. Steaua a revenit in atac prin intermediul unor incercari de la distanta, dupa ce Nicusor Stanciu, introdus in locul lui Rusescu, nu a putut sa il surprinda pe Cassio, iar Tanase a reluat pe directia goalkeeperului lui Rio Ave. In minutul 77, Sanmartean a trimis milimetric din lovitura libera pe langa bara din dreapta lui Cassio. Bressan a avut o ocazie asemanatoare cu cea a lui Sanmartean, in minutul 85, cand a trimis foarte aproape de vinclu dintr-o lovitura libera facuta cadou de Andrei Prepelita. In prelungiri, Nicusor Stanciu a pus latul din apropiere, singur cu Cassio, insa scorul a ramas 2-1 in favoarea Stelei, dupa ce mingea s-a izbit consecutiv de cele doua bare. Dupa acest succes, Steaua redevine lider in Grupa J, dupa ce in Danemarca, Aalborg a invins Dinamo Kiev cu scorul de 3-0.

In schimb, Astra a ramas fara punct in Grupa D a Europa League dupa infrangerea la limita inregistrata in deplasarea din Scotia, 2-1 cu Celtic Glasgow. Vicecampioana Romaniei a fost egala lui Celtic in prima repriza, ba chiar mai mult a irosit cateva sanse importante la poarta lui Gordon. Echilibrul s-a rupt spre final, la o lovitura libera acordata in mod gratuit de arbitru. Scepovic a deschis scorul in minutul 73, Johansen a facut 2-0, sase minute mai tarziu, iar Enache a dinamitat finalul de meci cu o reluare dubioasa din apropiere ('81).

Grupa J: Steaua - Rio Ave 2-1, Aalborg - Dinamo Kiev 3-0
Clasament: 1. Steaua - 6p, 2. Dinamo Kiev - 6p, 3. Aalborg - 6p, 4. Rio Ave - 0p.
Etapa viitoare (6 noiembrie): Rio Ave - Steaua, Dinamo Kiev - Aalborg

Grupa D: Celtic - Astra 2-1, Salzburg - Dinamo Zagreb 4-2
Clasament: 1. Salzburg - 7p, 2. Celtic - 7p, 3. Dinamo Zagreb - 3p, 4. Astra - 0p
Etapa viitoare (6 noiembrie): Astra - Celtic, Dinamo Zagreb - Salzburg