Steaua a uitat sa mai castige in Liga I

9 Decembrie 2013
1338 Vizualizari | 0 Comentarii
 Oţelul şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), duminică seara, la Galaţi, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului.

Steaua a deschis scorul spre finalul primei reprize, prin Fernando Varela (37), în urma unei lovituri libere executate de Alex Bourceanu. Internaţionalul din Insulele Capului Verde a marcat primul său gol în tricoul Stelei. Oţelul a reuşit egalarea prin tânărul Alexandru Tudorie (77), cu capul, din centrarea lui Ciprian Milea. Tudorie (17 ani) intrase doar un minut mai devreme pe teren, în locul lui Laurenţiu Iorga.

Oţelul a mai avut o ocazie mare în prima repriză, prin Iorga, şutul său fiind scos de portarul Ciprian Tătăruşanu (34). Steaua a ratat prin Alex Chipciu (34), care a tras în plasa laterală.

În finalul jocului (83), arbitrul Iulian Dima a dictat penalty pentru gazde în urma unui duel între Paul Pîrvulescu (Steaua) şi Marquinhos (Oţelul), dar a revenit asupra deciziei în urma semnalizării arbitrului asistent Miclos Istvan Nagy. Henrique (90) a irosit ocazia de a marca golul victoriei pentru gazde.

Înaintea meciului, directorul general al Oţelului, Narcis Răducan, i-a oferit jucătorului Gabriel Paraschiv un buchet de flori şi tricoul cu numărul 10, cu prilejul retragerii din activitate a fostului căpitan al gălăţenilor.

Acesta a fost primul punct cucerit de Oţelul cu antrenorul german Ewald Lienen la cârmă, după trei eşecuri în campionat şi unul în Cupa României (0-2 cu Steaua, în Ghencea).

Steaua este la al patrulea egal consecutiv în campionat, unul acasă şi trei în deplasare (toate 1-1).