Simona Halep si Sorana Cirstea s-au calificat in turul 2 la Roland Garros. Cadantu a fost eliminata

27 Mai 2014
1173 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucătoarea română de tenis Simona Halep a învins-o pe rusoaica Alisa Kleibanova cu 6-0, 6-2, în doar 56 de minute, marţi, în manşa inaugurală a turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Simona Halep (22 ani, 4 WTA), a patra favorită a turneului, are acum trei victorii în faţa rusoaicei (24 ani, 87 WTA). Prima victorie s-a înregistrat în 2011 la Australian Open, în turul secund, cu 6-4, 7-6 (2), şi în 2013 la Moscova, cu 6-1, 6-1, în sferturile de finală.

Halep şi-a asigurat astfel un cec de 42.000 de euro şi 70 de puncte WTA. În turul al doilea, Simona o va înfrunta pe învingătoarea dintre britanica Heather Watson şi Barbora Zahlavova Strycova (Cehia).

Sorana Cîrstea, cap de serie nr. 26, a învins-o pe Aleksandra Wozniak (Canada), cu 6-7 (3), 7-5, 6-2, marţi, în manşa inaugurală a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Cîrstea (24 ani, 26 WTA) a trecut după două ore şi 32 de minute de Wozniak (26 ani, 149 WTA), care o eliminase în turul al doilea al calificărilor pe Alexandra Dulgheru.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 42.000 de euro şi 45 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe Teliana Pereira (Brazilia), victorioasă cu 4-6, 6-1, 6-1 în faţa thailandezei Luksika Kumkhum.

Pereira (25 ani, 94 WTA) a învins-o anul acesta pe Cîrstea, în turul secund la Charleston, cu 3-6, 6-3, 7-6 (0).

Alexandra Cadanţu a fost învinsă de olandeza Kiki Bertens, cu 7-6 (5), 6-1, tot marţi, în primul tur, iar Simona Halep (N. 4) a dispus cu 6-0, 6-2 de rusoaica Alisa Kleibanova şi va juca în faza următoare cu britanica Heather Watson.