Simona Halep s-a calificat in sferturi la Indian Wells, unde o asteapta Serena Williams

16 Martie 2016
1135 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep australia 1
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale turneului WTA Premier de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, dupa ce adversara sa din optimi, cehoaica Barbora Strycova, a abandonat la scorul de 6-3, 1-0.

Halep (24 ani), numarul cinci mondial si detinatoarea titlului la Indian Wells, a stat pe teren doar 46 de minute.
Romanca a inceput bine meciul si a castigat contra serviciului chiar in ghemul de debut. Apoi, insa, Strycova a jucat agresiv si a reusit sa ia trei ghemuri la rand. Desi incomodata de jocul artagos al adversarei, Halep a reusit sa lungeasca schimburile si sa aiba mai multa rabdare, iar greselile nefortate ale cehoaicei au venit. Halep a reusit o serie de cinci ghemuri consecutive si a incheiat primul set in 40 de minute, cu 6-3.
Simona a luat la zero ghemul de debut al setului secund, dupa care Strycova (29 ani, 37 WTA) a renuntat. Strycova a avut mai multe lovituri direct castigatoare, 5-2, dar si mult mai multe erori nefortate, 26-16.
Halep o conduce acum pe Strycova cu 2-1 la meciurile directe, dupa ce aceasta s-a impus in prima partida, in 2010, in optimi la Paris, cu 6-1, 6-4, iar Simona a castigat in 2014, in primul tur la Beijing, cu 6-1, 6-4.
Simona Halep si-a asigurat un cec de 128.215 dolari si 215 puncte WTA, urmand ca in sferturi sa joace contra invingatoarei dintre americanca Serena Williams, liderul mondial, si Katerina Bondarenko (Ucraina).
Serena Williams are 6-1 in meciurile directe cu Halep, ultima victorie datand de anul trecut, de la Cincinnati, 6-3, 7-6 (5) in finala. Singurul succes al romancei s-a inregistrat in 2014, in grupe, la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 6-0, 6-2. Cele doua ar fi trebuit sa se intalneasca si anul trecut la Indian Wells, dar Serena s-a retras inaintea meciului din semifinale.
Halep a invins-o pe Bondarenko (70 WTA) in singura lor confruntare, anul trecut, la US Open, in turul al doilea, cu 6-3, 6-4.