Simona Halep, invinsa de Serena Williams in sferturi la US Open

8 Septembrie 2016
1065 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep austr
Simona Halep, cap de serie numarul 5 la US Open, a pierdut meciul disputat, joi dimineata, impotriva principalei favorite, americanca Serena Williams, in sferturile competitiei, scor 2-6, 6-4, 3-6.
Partida a durat doua ore si 14 minute. Simona Halep a castigat un singur punct direct din serviciu, iar Serena Williams a reusit 18 astfel de lovituri. Halep a comis cinci duble greseli, iar procentajul primului serviciu a fost de 65 la suta. Sportiva din Constanta a avut noua sanse de break, dintre care a concretizat doua, in timp ce americanca a reusit patru break-uri.
Simona Halep a pierdut in fata Serenei Williams pentru a opta oara in cariera si ramane astfel cu o singura victorie in fata Serenei, obtinuta in grupele Turneului Campioanelor de la Singapore 2014. Halep este insa prima jucatoare care castiga ii ia set liderului mondial la US Open 2016.
Pentru participarea in sferturile turneului de la Flushing Meadows, Halep primeste un cec in valoare de 450.000 de dolari si 780 de puncte in clasamentul mondial de simplu WTA.