Simona Halep, calificare cu emotii in optimi la US Open

4 Septembrie 2016
1027 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep china
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep a reusit o calificare dificila in optimile de finala ale turneului US Open, ultimul de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o, sambata, la New York, pe unguroaica Timea Babos, cu 6-1, 2-6, 6-4, in turul al treilea.
Halep, numarul cinci mondial, a obtinut victoria la capatul unui meci care a durat doua ore si 7 minute si pe care a parut ca il scapa din mana la un moment dat.
Simona Halep, semifinalista anul trecut la Flushing Meadows, a avut un prim set excelent, adjudecat cu 6-1 in doar 24 de minute, dupa ce a condus cu 4-0.
Romanca a inceput bine si setul secund, castigand primul ghem, pe serviciul sau, dar apoi Babos a jucat din ce in ce mai bine si a reusit sa egaleze, iar apoi sa treaca la conducere in urma unui break la zero (2-1). Halep a revenit imediat si a facut rebreak, dar ceva s-a rupt in jocul sau, Babos a prins din ce in ce mai multa incredere si a facut punct dupa punct, adjudecandu-si setul cu un sec 6-2.
Babos a continuat momentul bun si in debutul setului decisiv, cand a condus cu 2-0 (sase ghemuri consecutive pentru unguroaica). Simona a inceput sa isi revina, si-a facut serviciul (1-2), desi Babos a ramas la carma. Timea Babos a condus cu 3-1, insa Simona a jucat toate mingile, a redus diferenta (2-3), iar apoi a reusit un break vital (3-3), dupa ce a salvat in extremis doua mingi grele. Halep a preluat conducerea cu 4-3 si a irosit trei mingi de 5-3, dar Babos a egalat, 4-4. A fost randul jucatoarei maghiare sa aiba doua sanse de break, dar Halep a rezistat extraordinar si a reusit sa isi fructifice serviciul, 5-4. Babos a simtit apasarea momentului decisiv si, desi a condus cu 40-15, a permis Simonei sa revina si sa castige, dupa o dubla greseala a maghiarei.
Halep nu a reusit in acest meci niciun as, dar nu a facut nicio dubla greseala, a comis 35 de erori nefortate si a avut 16 lovituri direct castigatoare. Babos a avut 5 asi, 3 duble greseli, 25 ''winners'' si 45 de erori nefortate.
Halep (24 ani) o mai invinsese pe Babos (23 ani, 34 WTA) de doua pana acum, in 2013, in sferturi la Budapesta, cu 7-5, 6-1, si in 2015 in optimi la Guangzhou, cu 6-4, 6-0. Babos are in palmares o victorie in fata Simonei, in 2014, in Fed Cup, cu 1-6, 7-5, 6-3.
Simona Halep si-a asigurat 235.000 de dolari si 240 de puncte WTA, iar in optimi o va infrunta pe Carla Suarez Navarro (28 ani, 12 WTA), care a dispus de rusoaica Elena Vesnina cu 6-4, 6-3.
Halep si jucatoarea spaniola s-au infruntat de zece ori pana acum in circuitul feminin, scorul fiind egal, 5-5. Iberica a obtinut ultima victorie, anul trecut, in semifinale la Roma, cu 2-6, 6-3, 7-5, dupa trei victorii la rand ale romancei in duelurile directe (fara a lua in calcul neprezentarea din 2014, in optimi, la Roma).