Simona Halep a invins-o pe Irina Begu si s-a calificat in finala turneului de la Shenzhen

5 Ianuarie 2018
964 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep cincinnati

Simona Halep, principala favorita si liderul mondial, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Irina-Camelia Begu, cap de serie numarul patru si locul 43 WTA, si s-a calificat in finala turneului de la Shenzhen.
Partida a durat o ora si 28 de minute. De-a lugnul intalnirii, Halep a reusit 15 lovituri direct castigatoare si a comis 15 erori nefortate, in timp ce Begu a avut 15 lovituri direct castigatoare si 23 de greseli neprovocate.

A fost a sasea victorie obtinuta de Halep in fata Irinei Begu, in tot atatea intalniri directe in circuitul WTA.

"A fost un meci greu. Irina este o jucatoare puternica, iar in setul doi ea si-a imbunatatit jocul. Eu am lovit, insa, mingea mai tare si sunt mandra de victoria mea de astazi. Este un sentiment minunat sa fiu din nou in finala. Abia astept sa joc. Anul trecut, Siniakova m-a invins aici, iar sa joc impotriva Mariei Sarapova este mereu o provocare", a afirmat Halep, care a castigat turneul de la Shenzhen in 2015.
In cea de-a doua semifinala, rusoaica Maria Sarapova, locul 59 WTA, o va infrunta, dupa ora 10:00, pe jucatoarea ceha Katerina Siniakova, cap de serie numarul sase si locul 47 WTA.

Prezenta in penultimul act al probei de simplu este premiata la turneul din China cu un cec de 43.663 de dolari si 110 puncte WTA. Calificarea in finala este premiata cu 81.251 de dolari si 180 de puncte.