Serena Williams a castigat turneul de la Miami

30 Martie 2014
1384 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, numărul unu mondial, a câștigat, sâmbătă, pentru a șaptea oară în cariera sa, turneul WTA de la Miami (Florida), după ce a dispus în finală de chinezoaica Na Li, numărul doi WTA, cu 7-5, 6-1. Williams, 32 de ani, a ajuns la 59 de titluri WTA în palmaresul său, dintre care două cucerite anul acesta, primul la Brisbane, în ianuarie.

La a noua sa finală din 15 participări la Miami, a fost condusă în primul set de Li cu 3-1 și cu 5-2, dar a avut o revenire spectaculoasă și a reușit să își adjudece setul cu 7-5, după cinci ghemuri câștigate la rând și după ce a salvat o minge de set. Setul al doilea a aparținut total americancei, care a obținut victoria după o oră și 59 de minute.

Serena a reușit a 11-a victorie în fața chinezoaicei în 12 partide, singurul eșec datând din 2008.

Li, câștigătoarea Openului Australiei, a ratat șansa de a deveni prima jucătoare din China care câștigă un turneu de categoria Premier Mandatory, cel mai important după cele de Mare Șlem.

Li (32 ani) are 9 titluri WTA în palmares.

Turneul de la Miami a fost dotat cu premii totale de 5.427.105 dolari, Serena primind pentru victorie 787.000 dolari și 1.000 de puncte WTA, iar Li 384.065 dolari și 650 puncte.