RUSINOS! Romania, eliminata de Finlanda din preliminariile Campionatului European de handbal masculin din 2016

6 Aprilie 2014
1138 Vizualizari | 0 Comentarii
Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Finlandei cu scorul de 32-29 (15-13), sâmbătă, la Karjaa, și a ratat astfel calificarea în faza a doua a preliminariilor Campionatului European din 2016. Gazdele au început mai bine meciul și au condus cu 2-0 (min. 3) și 3-1 (6), iar în minutul 11 s-au desprins la trei goluri, 7-4. Nordicii au menținut 2-3 goluri în față pe tabela de marcaj, iar în finalul primei reprize au ajuns chiar la 15-11 (27), însă la pauză finlandezii au avut avans de doar două goluri, 15-13. Tricolorii nu au reușit să joace mai bine nici după pauză și diferența a ajuns la șase goluri în favoarea gazdelor, 21-15 (41), iar ecartul maxim a fost de șapte goluri, 27-19 (49). Finlanda a redus motoarele în final și a permis jucătorilor români să reducă din handicap, scorul final fiind de 32-29 pentru gazde, care s-au calificat în faza următoare, după ce au pierdut la doar două goluri în meciul tur de la Chiajna, 30-32.
Au evoluat echipele:
Finlanda: Ville Nordqvist — Joachim Broman (1 gol), Oscar Kihlstedt (2), Ben Weber (3), Richard Sundberg (4), Andreas Ronnberg (7), Antti Valo (2), Benny Broman (2), Anton Remy (2), Teemu Tamminen (8), Henrik Auer (1). Selecționer: Mikael Kallman.
România: Ionuț Ciobanu, Mihai Popescu — Huba Talas (3), Florin Acatrinei (2), Mihai Asoltanei (1), Ionuț Ramba (9), Andrei Mihalcea (4), Flavius Cîmpan, Cristian Ghiță (6), Dragoș Iancu, Cristian Fenici (1), Gabriel Florea, Ionuț Rotaru (1), Albert Cristescu (1), Ciprian Șandru (1). Selecționer: Eliodor Voica. AGERPRES