Romania s-a calificat la Campionatul European de handbal feminin

16 Iunie 2014
1206 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat la turneul final al Campionatului European 2014, dupa ce a invins formatia Belarus cu scorul de 32-20 (15-6), duminica, in Sala Sporturilor ''Lascar Pana'' din Baia Mare, in ultimul meci sau din Grupa a 6-a preliminar.
Invingatoare si miercuri, la Moghilev, cu 30-28, tricolorele au obtinut calificarea la turneul final din Croatia si Ungaria (7-21 decembrie) de pe locul secund din grupa.
Partida revansa cu Belarus a fost la discretia jucatoarelor antrenate de Gheorghe Tadici, in ciuda unui debut mai greoi. Belarus a condus cu 2-0 (min. 2) si 3-1 (3), dar romancele au egalat, 3-3 (8), dupa mai multe ratari de o parte si alte, iar apoi au dus scorul la 6-3 (11), marcand cinci goluri consecutive. Diferenta a crescut constant, astfel ca la pauza echipa Romaniei avea 15-6 pe tabela. In partea a doua a meciului, ecartul a ajuns la zece goluri, 22-12 (40), iar in min. 49 s-a ajuns la 11 goluri, 28-17, iar in min. 52 Romania s-a desprins la 30-18. Finalul a fost mai putin reusit pentru ambele formatii, care asteptau nerabdatoare sa se incheie meciul din motive diferite. In ultimele 6 minute si jumatate s-au marcat doar doua goluri, rezultatul fiind de 32-20.
Pentru Gheorghe Tadici acesta ar putea fi ultimul meci ca selectioner al echipei Romaniei.