Romania conduce cu 2-1 in confruntarea cu Suedia din Cupa Davis

14 Septembrie 2014
1248 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de tenis a Romaniei conduce cu scorul general de 2-1 in intalnirea cu Suedia din cadrul Grupei I a zonei Europa/Africa a Cupei Davis, care se desfasoara la Arenele BNR din Capitala, dupa victoria inregistrata sambata de perechea Florin Mergea/Horia Tecau in fata cuplului Isak Arvidsson/Johan Brunstrom, in trei seturi: 7-6 (2), 7-6 (5), 6-3.
Tecau si Mergea, care au facut pereche din nou dupa mai mult timp, au inceput ezitant si scandinavii au condus in primul set cu 2-0, romanii au restabilit egalitatea, 2-2, dar oaspetii s-au desprins din nou, la 4-2. Au urmat trei ghemuri la rand pentru Mergea si Tecau (5-4), dar in cele din urma s-a ajuns in tiebreak, unde baieti nostri s-au impus destul de clar, cu 7-2.
Oaspetii au condus si in setul secund cu 2-0, Mergea si Tecau au egalat (2-2), au avut mingi de break la 3-3 si 5-5, dar si acest set s-a decis la tiebreak, unul mai strans, adjudecat de tricolori cu 7-5.
Florin Mergea si Horia Tecau au inceput mult mai bine setul al treilea in care au condus ostilitatile, iar la 4-3 au reusit un break care s-a dovedit a fi decisiv, impunandu-se cu 6-3 si aducand al doilea punct pentru echipa Romaniei.
Cele doua echipe se aflau la egalitate dupa primele doua jocuri de simplu, disputate vineri, in care Christian Lindell l-a invins cu 7-5, 7-6 (2), 6-4 pe Adrian Ungur, iar Marius Copil a dispus cu 6-2, 6-3, 6-2 de Elias Ymer.
Duminica sunt programate ultimele doua meciuri de simplu: Adrian Ungur — Elias Ymer (de la 11,00) si Marius Copil — Christian Lindell.