Romania a castigat in Finlanda si ramane cu sanse mari in cursa calificarii la EURO

15 Octombrie 2014
1194 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa Romaniei a invins, marti, la Helsinki, cu scorul de 2-0 (0-0), selectionata Finlandei, in etapa a treia a grupei F de calificare la Euro-2016, in care ambele goluri au fost marcate de Bogdan Stancu si "tricolorii" au evoluat cu un jucator in plus din minutul 56.

Bogdan Stancu a marcat in minutele 54 si 83.
0-1: Stancu a marcat cu capul din patru metri dupa un corner de pe dreapta executat de Lucian Sanmartean.
Din minutul 56, Finlanda a evoluat cu un jucator mai putin, dupa ce Ring a fost eliminat pentru cumul de cartonase.
0-2: Stancu a reusit "dubla" cu un sut de la aproximativ 20 de metri.
Finlanda: Maenpaa - Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo - Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo '64) - Hamalainen (Markkanen '74), Pukki (Riski '46), Eremenko. Selectioner: Mixu Paatelainen.
Romania: Tatarusanu - Luchin, Chiriches, D. Grigore, Rat - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu (Sanmartean '49), Tanase (Enache '84) - Stancu (Rusescu '86). Selectioner: Victor Piturca.
Cartonase galbene: Ring '52, '56 / Tanase '8, Stancu '44, D. Grigore '80.
Cartonas rosu: Ring '56.
Meciul a fost arbitrat de italianul Paolo Tagliavento, ajutat la cele doua linii de Lorenzo Manganelli si Mauro Tonolini, in timp ce rezerva a fost Giulio Dobosz.
Asistenti suplimentari la acest meci au fost Marco Guida si Gianpaolo Calvarese.
Capitanul echipei nationale, Razvan Rat, s-a aflat la meciul cu numarul 100 pentru Romania.