Rezultatele complete din prima etapa a grupelor EUROPA LEAGUE

16 Septembrie 2016
1106 Vizualizari | 0 Comentarii
europa league1 1
Zenit Sankt Petersburg, formatie antrenata de Mircea Lucescu, si Hapoel Beer Sheva, echipa la care joaca Ovidiu Hoban, au reusit victorii de senzatie, joi seara, in deplasare, in prima etapa a grupelor Europa League la fotbal.
Zenit s-a impus cu 4-3 la Tel Aviv in fata formatiei Maccabi, dupa ce a fost condusa cu 3-0. Formatia rusa a marcat primul gol in minutul 76, prin Kokorin, apoi Maccabi a ramas in zece oameni (81), si au urmat alte trei goluri ale echipei pregatite de Lucescu: Robert Mak (84), Giuliano (86) si Luka Djordjevic (90+2).
Hapoel Beer Sheva, campioana Israelului, a dispus cu 2-0 de Internazionale, la Milano, meci in care internationalul roman Hoban a fost integralist la oaspeti, ca si nigerianul Tony Nwakaeme (ex-U Cluj).
Alex Chipciu si Nicolae Stanciu au fost titulari la Anderlecht, victorioasa cu 3-1 acasa cu formatia azera FK Qabala. Chipciu a fost inlocuit in minutul 73 cu Diego Capel, iar Stanciu a fost integralist, oferind pasa de gol la ultimul gol al belgienilor, reusit de Capel.
Ioan Hora a intrat in minutul 70 la Konyaspor, invinsa acasa de Sahtior Donetk cu 1-0.
Ciprian Tatarusanu a fost integralist la Fiorentina, pastrand poarta imaculata in deplasarea de la Salonic, 0-0 cu PAOK.
Portarul roman Gabriel Sava a fost rezerva la Dundalk, care a remizat pe terenul olandezilor de la AZ Alkmaar, 1-1, desi a jucat finalul in inferioritate,
Trebuie mentionata si infrangerea echipei Manchester United, 0-1 la Rotterdam cu Feyenoord.
Arbitrul roman Istvan Kovacs a oficiat la centru partida dintre formatia ucraineana Zaria Lugansk si echipa turca Fenerbahce Istanbul, terminata la egalitate, 1-1, la Odesa. Arbitri asistenti au fost Ovidiu Artene si Vasile Florin Marinescu, arbitri asistenti aditionali au fost delegati Cristian Balaj si Marius Avram, iar arbitru de rezerva a fost Alexandru Cerei.
Rezultate:
Grupa A
Feyenoord Rotterdam - Manchester United 1-0
A marcat: Tonny Vilhena 79.
Zaria Lugansk - Fenerbahce Istanbul 1-1
Au marcat: Dmitro Greciskin 42, respectiv Simon Kjaer 90+5.
Grupa B
APOEL Nicosia - FC Astana 2-1
Au marcat: Vinicius 74, Igor de Camargo 87, respectiv Nemanja Maksimovic 45.
Young Boys Berna - Olympiakos Pireu 0-1
A marcat: Esteban Cambiasso 42.
Grupa C
Anderlecht Bruxelles - FK Qabala 3-1
Au marcat: Lukasz Teodorczyk 14, Rafael Santos 41 (autogol), Diego Capel 78, respectiv Bagaly Dabo 20.
Mainz 05 - AS Saint-Etienne 1-1
Au marcat: Niko Bungert 57, respectiv Robert Beric 88.
Grupa D
AZ Alkmaar - Dundalk 1-1
Au marcat: Stijn Wuytens 60, respectiv Ciaran Kilduff 89.
Cartonas rosu: Stephen O'Donnell (Dundalk) 71.
Maccabi Tel Aviv - Zenit St. Petersburg 3-4
Au marcat: Haris Medunjanin 26, 70, Vidar Oern Kjartansson 50, respectiv Aleksandr Kokorin 76, Robert Mak 84, Giuliano 86, Luka Djordjevic 90+2.
Cartonas rosu: Eliazer Dasa (Maccabi, 81).
Grupa E
Astra Giurgiu - Austria Viena 2-3
Au marcat: Denis Alibec (18), Cristian Sapunaru (74), respectiv Raphael Holzhauser (16 - penalty), Kevin Friesenbichler (33), Alexander Grunwald (58).
Cartonas rosu: Lukas Rotpuller (Austria, 79).
Viktoria Plzen - AS Roma 1-1
Au marcat: Marek Bakos 11, respectiv Diego Perotti 4.
Grupa F
Rapid Viena - Racing Genk 3-2
Au marcat: Stefan Schwab 51, Joelinton 59, Omar Colley 60 (autogol), respectiv Leon Bailey 29, 90 - penalty.
Sassuolo - Athletic Bilbao 3-0
Au marcat: Pol Lirola 60, Gregoire Defrel 75, Matteo Politano 82.
Grupa G
Panathinaikos Atena - Ajax Amsterdam 1-2
Au marcat: Marcus Berg 6, respectiv Bertrand Traore 34, Jairo Riedewald 67.
Davy Klaassen (Ajax) a ratat un penalty in min. 66.
Cartonase rosii: Ivan Ivanov (Panathinaikos, 69), Hakim Ziyech (Ajax, 79), Wakaso Mubarak (Panathinaikos, 90+2).
Standard Liege - Celta Vigo 1-1
Au marcat: Mathieu Dossevi 4, respectiv Giuseppe Rossi 13.
Grupa H
Sporting Braga - KAA Gent 1-1
Au marcat: Andre Pinto 24, respectiv Danijel Milicevic 6.
Au marcat: Joaozinho 37.
Cartonas rosu: Serghei Petrov (Krasnodar, 71).
Grupa J
Qarabag FK - Slovan Liberec 2-2
Au marcat: Michel 7, Rasad Farhad Sadigov 90+4, respectiv Jan Sykora 1, Milan Baros 68.
PAOK Salonic - Fiorentina 0-0
Grupa K
Inter Milano - Hapoel Beer Sheva 0-2
Au marcat: Miguel Vitor 54, Maor Bar Buzaglo 69.
Southampton - Sparta Praga 3-0
Au marcat: Charlie Austin 6 - penalty, 27, Jay Rodriguez 90+2.
Grupa L
Osmanlispor FK - Steaua Bucuresti 2-0
Au marcat: Cheick Diabate 64 - penalty, Aminu Umar 74.
Cartonas rosu: Gabriel Enache (Steaua, 45).
Villarreal - FC Zurich 2-1
Au marcat: Alexandre Pato 28, Jonathan dos Santos 45, respectiv Armando Sadiku 2.