Rezultatele complete ale etapei a III-a a grupelor in UEFA Champions League

23 Octombrie 2014
1245 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid a invins cu scorul de 3-0 pe Liverpool, miercuri seara, pe Anfield Road, intr-un meci din Liga Campionilor la fotbal.
Cristiano Ronaldo si Karim Benzema (dubla) au semnat prima victorie a madrilenilor in fata ''cormoranilor'', care castigasera primele trei partide: in finala Cupei Campionilor din 1981 si in optimile de finala ale Ligii Campionilor in 2009. In finala CCE din 1981, gazduita de arena Parc des Princes din Paris, ''cormoranii'' lui Bob Paisley au invins Realul antrenat de sarbul Vujadin Boskov si cu Vicente del Bosque in teren, actualul selectioner al Spaniei, cu scorul de 1-0, prin golul lui Alan Kennedy din minutul 81. In optimile Ligii Campionilor 2008/2009, Liverpool a invins pe ''Santiago Bernabeu'' cu 1-0 si cu 4-0 pe Anfield.

Ludogoret Razgrad, cu Cosmin Moti integralist (a primit un cartonas galben 86), a obtinut prima sa victorie in Champions League, 1-0 cu Basel, gratie unui gol marcat de Iordan Minev in prelungirile partidei (90+2).
Arsenal a reusit sa smulga in extremis o victorie la Bruxelles, intr-un meci care a parut la un moment dat a fi un esec surprinzator pentru ''tunari'': Any Najar a deschis scorul pentru belgieni in min. 71, Gibbs a egalat in minutul 89, iar Podolski a inscris golul victoriei in minutul 90+1.
Atletico Madrid a reusit scorul zilei, 6-0 cu Malmo FF.
Rezultate:
Marti 21 octombrie
Grupa E
TSKA Moscova - Manchester City 2-2 (cu portile inchise)
Au marcat: Seydou Doumbia 64, Bebras Natcho 86 - penalty, respectiv Sergio Aguero 29, James Milner 37.
AS Roma - Bayern Munchen 1-7
Au marcat: Gervinho 66, respectiv Arjen Robben 9, 30, Mario Goetze 24, Robert Lewandowski 25, Thomas Mueller 36 - penalty, Franck Ribery 78, Xherdan Shaqiri 80.
FC Barcelona - Ajax Amsterdam 3-1
Au marcat: Neymar 7, Lionel Messi 24, Sandro Ramirez 90+4, respectiv Anwar El-Ghazi 88.
APOEL Nicosia - Paris Saint-Germain 0-1.
Schalke 04 - Sporting Lisabona 4-3
Au marcat: Chinedu Obasi 34, Klaas Jan Huntelaar 51, Benedikt Hoewedes 60, Eric Maxim Choupo-Moting 90+3 - penalty, respectiv Nani 16, Adrien Silva 64 - penalty, 78.
Cartonas rosu: Mauricio (Sporting) 33.
Chelsea Londra - NK Maribor 6-0
Au marcat: Loic Remy 13, Didier Drogba 23 - penalty, John Terry 31, Mitja Viler (autogol) 54, Eden Hazard 77 - penalty, 90.
Agim Ibraimi (Maribor) a ratat un penalty in min. 64.
BATE Borisov - Sahtior Donetk 0-7
Au marcat: Alex Teixeira 11, Luiz Adriano 28 - penalty, 36, 40, 44, 81 - penalty, Douglas Costa 35.
FC Porto - Athletic Bilbao 2-1
Hector Herrera 45, Ricardo Quaresma 75, respectiv Guillermo Fernandez Hierro 58.
Atletico Madrid - Malmo FF 5-0
Au marcat: Koke 48, Mario Mandzukic 61, Antoine Griezmann 63, Diego Godin 87, Alessio Cerci 90+3.
Olympiakos Pireu - Juventus 1-0
A marcat: Pajtim Kasami 36.