RCM Timisoara a facut spectacol in fata vedetelor de la Saracens Storm, pe "Dan Paltinisanu"

19 Octombrie 2014
1172 Vizualizari | 0 Comentarii
 Timisoara rugbistica s-a intalnit, sambata seara, la Stadionul „Dan Paltinisanu” pentru o partida extraordinara. RCM a primit vizita celor de la Saracens Storm. Mai mult, formatia banateana s-a impus, scor 15 – 10, dupa ce la pauza era egal.
Cateva mii de timisoreni au luat parte la spectacolul sportiv dintre cele doua formatii partenere in programul stabilit de britanici in intreaga lume.
Mark Elery a adus primele puncte ale meciului, marcand un eseu la scurt timp de la demararea partidei. Stelian Burcea a readus egalitatea, 5 – 5, acesta fiind si scorul pauzei, dupa ce ambele transformari atasate eseurilor au fost ratate.
Partea a doua a adus si al doilea eseu pentru fiecare dintre echipe. Prima data a reusit de la gazde Viliami, Calafeteanu, transformer-ul de servici, adaugand la reusita eseului si o transformare. Britanicii si-au respectat blazonul si la scurt timp Nils Mordt realiza un nou eseu.
Scorul final a fost unul favorabil gazdelor, cu 15 – 10.
Mai trebuie mentionat ca ex-timisoreanul Catalin Fercu a jucat in acest meci, dar a facut-o doar in tricoul englezilor, scrie tion.ro.
RCM Timisoara: Conache, Shenman, Fonovai, Kinikinilau, Umaga, Calafeteanu, Moala Viliami, Burcea (cpt.), Carpo, Morrison, Lazar, Poparlan, Saulo, Capatana, Tarus.
Au mai jucat: Gorcioaia, Militaru, Maris, Muresan, L. Tanase, V. Dumitru, Anesi si Malupo.
Saracens Storm: Culverhouse, Taylor, Featherstone, Itoje (cpt.), Botha, ONeill, Haukin, DeJager, Whitley, Mordt, Elery, Wilkins, Tomkins, Perkins,Fercu.
Au mai intrat: Clarke, Adams, Barrell, Lang, Mallins, Morris, Teague.