Primele ecipe calificate in optimile Cupei Romaniei

24 Septembrie 2014
1322 Vizualizari | 0 Comentarii
Rapid Bucuresti s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei-Timisoreana la fotbal, dupa ce a invins pe FC Botosani cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare (0-0 dupa prelungiri), marti seara, pe stadionul Giulesti.
Alex Coman, Alex Iacob, Laurentiu Bus, Andrei Tinc si Nicolae Vasile au transformat pentru Rapid, in timp ce pentru oaspeti au marcat Istvan Fulop, Michael Ngadeu, Mihai Bordeianu si Rashid Browne, singurul care a ratat fiind Sebastian Ianc, al carui sut a fost aparat de portarul Virgil Draghia.
FC Botosani a avut o bara in chiar primul minut de joc, prin Petre Ivanovici, dar a ratat si alte ocazii mari in acest meci, prin Paul Batin (67), blocat de Draghia, iar Bus a respins de pe linia portii in minutul 85.
In optimi s-au mai calificat ASA Tg. Mures (4-1 cu Concordia Chiajna), Rapid CFR Suceava (1-0 cu Gaz Metan Medias, dupa prelungiri), CSMS Iasi (1-0 cu CSM Rm. Valcea), Pandurii Tg. Jiu (2-1 cu Soimii Pancota) si Otelul Galati (1-0 cu CF Braila).