MAGNIFIC! Simona Halep a DEMOLAT-O pe Serena Williams la Turneul Campioanelor: 6-0, 6-2!!!

22 Octombrie 2014
1196 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep a reusit o victorie de senzatie, 6-0, 6-2 cu americanca Serena Williams, liderul mondial, miercuri, in al doilea sau meci din cadrul Turneului Campioanelor, care are loc la Singapore.

Halep, numarul patru WTA, a reusit cea mai mare victorie din cariera sa, in doar 65 de minute, dupa ce pierduse cele trei partide disputate anterior cu Serena. Americanca a invins in 2011 in turul secund la Wimbledon, cu 3-6, 6-2, 6-1, si anul trecut la Roma, cu 6-3, 6-0 in semifinale, si la Cincinnati, cu 6-0, 6-4 in sferturi.

Simona Halep, fosta numar doi mondial, este ca si calificata in semifinalele competitiei, dupa ce in primul meci a invins-o pe Eugenie Bouchard, cu 6-2, 6-3. Romanca si-a asigurat pana acum 460 de puncte WTA si 406.000 de dolari la turneul de la Singapore, care este dotat cu premii totale de 6,5 milioane de dolari.

Desi Serena a inceput meciul cu un as, jucatoarea de 23 de ani din Constanta a reusit sa castige primul ghem pe serviciul americancei, care a comis dubla greseala. Williams nu s-a regasit si a facut greseala dupa greseala (18 erori nefortate in primul set, fata de doar una Halep), astfel ca Halep si-a trecut in cont primul set, in doar 20 de minute, cu un neverosimil 6-0.

Setul secund a inceput la fel de bine pentru Simona, cu un break, romanca a avut 2-0, dar Serena a mai redus din erori, a castigat primul sau ghem (1-2), dar Halep a continuat evolutia de inalt nivel si s-a desprins la 3-1 si a facut un nou break pentru 4-1. Halep si-a valorificat din nou serviciul, a ajuns la 5-1, Serena a mai castigat un ghem, dar Halep a inchis conturile, cu 6-2 in setul secund.

Williams nu mai pierduse un set la zero din 2008, cand sora sa Venus Williams se impunea cu 5-7, 6-1, 6-0 la Turneul Campioanelor, in Qatar. sura: AGERPRES.ro

In celalalt meci al zilei se vor infrunta Ana Ivanovic (Serbia) si Eugenie Bouchard (Canada). Halep va disputa urmatorul sau meci, ultimul din grupa, cu Ivanovic, vineri. Simona a invins-o pe sarboaica anul trecut la Turneul Campioanelor ''B'' de la Sofia, cu 2-6, 6-1, 6-3, si anul acesta, in sferturi la Madrid, cu 6-2, 6-2. Ivanovic (26 ani, 8 WTA) s-a impus anul trecut la Doha, cand Halep a abandonat dupa primul set (la scorul de 6-3). In plus, sarboaica a profitat anul acesta, in sferturi, la Beijing, de o neprezentare a Simonei, retrasa in urma unei accidentari la coapsa.