Laurentiu Reghecampf, calificat cu Al-Hilal in semifinalele Ligii Campionilor Asiei

27 August 2014
1235 Vizualizari | 0 Comentarii
Laurentiu Reghecampf, fostul antrenor al Stelei, s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor Asiei la fotbal, cu noua sa echipa, Al Hilal din Arabia Saudita, dupa ce a incheiat la egalitate, 0-0, partida disputata in deplasare cu formatia Al Sadd din Qatar, marti, in cadrul mansei secunde a sferturilor de finala.
Ex-stelistul Mihai Pintilii a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai lui Al Hilal in acest joc, disputat pe stadionul 'Jassim Bin Hamad' din Doha, in fata a 14.200 de spectatori. In tur, Al Hilal reusise sa se impuna pe teren propriu, cu 1-0, gratie reusitei lui-Al-Faraj, din minutul 71.
'A fost un meci foarte dificil, asa cum ma asteptam. Terenul a fost foarte rau, pentru ambele echipe, nu doar pentru noi. A fost un gazon intr-o stare foarte proasta. Insa acum, eu si jucatorii mei vrem sa ne bucuram de acest moment, iar apoi ne vom gandi la urmatorul meci', a declarat Reghecampf dupa jocul din capitala Qatarului.
Al Hilal va juca in penultimul act al celei mai importante competitii intercluburi de pe continentul asiatic cu Al Ain din Emiratele Arabe Unite, fosta echipa a lui Cosmin Olaroiu si Mirel Radoi, care a trecut in sferturi de formatia Al Ittihad din Arabia Saudita, cu scorul general de 5-1 (2-0 si 3-1). Primul meci va avea loc pe 16 septembrie pe terenul lui Al Hilal, returul fiind programat pe 30 septembrie.
Adversarele din cealalta semifinala a Ligii Campionilor Asiei vor fi cunoscute la capatul meciurilor programate miercuri: FC Seul (Coreea de Sud) - Pohang Steelers (Coreea de Sud) - in tur 0-0 si Guanghzou Evergrande (China) si Western Sydney Wanderers (Australia) - in tur 0-1.