Larisa Iordache a castigat medalia de argint la sol la CM de gimnastica

12 Octombrie 2014
1249 Vizualizari | 0 Comentarii
Gimnasta Larisa Iordache a castigat, duminica, medalia de argint in finala la sol, Campionatele Mondiale de la Nanning (China).
Larisa Iordache a intrat a doua in finala de la sol, evolutia ei fiind notata cu 14,800, cu care a obtinut medalia de argint. Medalia de aur a revenit gimnastei Simone Biles (SUA, 15,333), iar cea de bronz sportivei Aliya Mustafina (Rusia, 14,733).
Tot duminica, in finala la barna, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5 dupa ce a cazut de pe aparat. Vineri, ea a cucerit medalia de argint la individual-compus, aceasta fiind prima medalie a probei pentru Romania dupa 7 ani. De asemenea, in aceeasi finala, Stefania Stanila s-a clasat pe locul 19.
Joi, Cristian Bataga s-a clasat pe locul 19 in finala la individual-compus, iar miercuri, echipa feminina s-a clasat pe locul 4 in finala probei, castigata de SUA, in timp ce echipa masculina a incheiat pe locul 12 in calificari, ratand finala.
La Campionatul Mondial de la Nanning (China), desfasurat intre 3 si 12 octombrie, au participat peste 600 de sportivi din 74 de tari. Competitia a programat finale pe echipe, la individual-compus, dar si pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.
Primele 24 de echipe clasate in calificari, printre care si cele ale Romaniei, s-au calificat la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obtine calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Echipele clasate pe locurile 9-16 la CM de anul viitor vor participa la o competitie preolimpica din care primele patru clasate vor obtine "biletele" pentru Rio. MEDIAFAX.RO