Jocurile Paralimpice 2016: Romania s-a clasat pe locul 76, cu o medalie

19 Septembrie 2016
1036 Vizualizari | 0 Comentarii
jocuri paralimpice
Romania a obtinut o medalie la cea de-a 15-a editie a Jocurilor Paralimpice de vara, desfasurata la Rio de Janeiro in perioada 7-18 septembrie 2016, si s-a clasat pe locul 76 in clasamentul pe medalii.
Singura medalie a delegatiei din Romania a fost adusa de Alex Bologa, in varsta de 20 de ani, care este complet nevazator de la varsta de sase ani. Bologa a cucerit, in chiar prima zi de concurs, medalia de bronz in proba de judo, categoria 60 de kilograme, dupa ce l-a invins pe uruguayanul Henry Borges.
China a ocupat primul loc in clasamentul pe medalii de la Jocurile Paralimpice, cu un total de 239 de medalii - 107 de aur, 81 de argint si 51 de bronz -, pe 2 a fost Marea Britanie, cu 64 de medalii de aur, 39 de argint si 44 de bronz, in timp ce Ucraina s-a clasat pe 3, cu 41 de medalii de aur, 37 de argint si 39 de bronz.
In top 10 s-au mai regasit Statele Unite ale Americii (40 de medalii de aur, 44 de argint, 31 de bronz), Australia (22-30-29), Germania (18-25-14), Olanda (17-19-26), Brazilia (14-29-29), Italia (10-14-15) si Polonia (9-8-12).
La editia din 2016 a Jocurilor Paralimpice de vara au participat aproximativ 4.000 de sportivi din 159 de tari, iar Romania a avut 12 reprezentanti.