Irina-Camelia Begu, eliminata la mare lupta de Eugenie Bouchard in optimi la Australian Open

25 Ianuarie 2015
1264 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, a fost invinsa, duminica, de sportiva canadiana Eugenie Bouchard, locul 7 WTA si cap de serie numarul 7, scor 1-6, 7-5, 2-6, in optimile de finala la Australian Open, primul Grand Slam al anului.
Begu a pierdut primul set dupa 29 de minute, in al doilea s-a impus dupa 61 de minute, iar pe al treilea l-a pierdut dupa 36 de minute.
Prezenta in optimi la Australian Open a reprezentat cea mai buna performanta din cariera romancei.
Sportiva romana de 24 de ani va primi 240 de puncte puncte WTA si un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro) pentru prezenta in optimi.
In sferturi, Bouchard va juca in compania invingatoarei din meciul dintre Maria Sarapova, cap de serie numarul 2, si Shuai Peng, a 21-a favorita.