Irina Begu face turneul carierei la Moscova. Romanca a invins-o pe Safarova si va juca finala

19 Octombrie 2014
1236 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 61 WTA, s-a calificat, sambata, in finala turneului Kremlin Cup de la Moscova, dotat cu premii in valoare totala de 710.000 de dolari, dupa ce a trecut in semifinale de sportiva ceha Lucie Safarova, locul 17 mondial si a patra favorita.
Begu a invins-o pe Safarova cu scorul de 7-6 (5), 1-6, 6-3, in doua ore si jumatate.

Jucatoarea rusa Anastasia Pavliucenkova, locul 30 WTA si cap de serie numarul 6, va fi adversara romancei Irina-Camelia Begu, locul 61 WTA, in finala turneului Kremlin Cup de la Moscova.
Pavliucenkova a invins-o in semifinale, sambata, cu scorul de 6-2, 6-2, intr-o ora si 16 minute, pe sportiva ceha Katerina Siniakova (128 WTA).
Begu si Pavliucenkova s-au mai intalnit pana in prezent o singura data, in sferturile de finala ale editiei din 2013 a turneului de la Seul, meci castigat de rusoaica, scor 6-2, 6-2.
Prin accederea in finala, Irina-Camelia Begu si-a asigurat un premiu de 64.000 de dolari si 305 puncte WTA.
Editia din 2013 a turneului de la Moscova a fost castigata de Simona Halep.