INCREDIBIL! Djokovic s-a calificat in semifinale la US Open dupa al treilea abandon consecutiv al adversarului

7 Septembrie 2016
1278 Vizualizari | 0 Comentarii
djokovic
Jucatorul sarb de tenis Novak Djokovic, principalul favorit la US Open, s-a calificat miercuri in semifinalele competitiei, dupa ce adversarul sau, francezul Jo-Wilfried Tsonga, a abandonat pe parcursul confruntarii din sferturile de finala, si il va intalni pe Gael Monfils.
Djokovic a castigat primele doua seturi, scor 6-3, respectiv 6-2, iar la debutul celui de-al treilea Tsonga s-a retras din cauza unei accidentari la genunchi.
Liderul mondial ajunge in faza semifinalelor dupa doar doua meciuri castigate pe teren la actuala editie de la US Open, cel cu Jerzy Janowicz, scor 6-3, 5-7, 6-2, 6-1 in primul tur, respectiv partida din optimi, in care l-a invins pe Kyle Edmund cu 6-2, 6-1, 6-4. In turul 2, Djokovic a beneficiat de retragerea lui Jiri Vesely, iar in turul 3 a stat pe teren doar 35 de minute, moment in care conducea cu 4-2, iar Mikhail Youzhny a abandonat.
Campion in 2011 si 2015 la US Open, Djokovic si-a asigurat un cec in valoare de 875.000 de dolari si 720 de puncte in clasamentul mondial pentru calificarea in semifinale, faza in care il va intalni pe francezul Gael Monfils, al 10-lea favorit. Monfils a trecut in sferturi de conationalul sau Lucas Pouille, scor 6-4, 6-3, 6-3.