Dulgheru a invins-o pe increzuta Bouchard, iar Romania a egalat Canada dupa prima zi in Fed Cup

19 Aprilie 2015
1174 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, astfel ca Romania a egalat, 1-1, scorul in intalnirea cu Canada, de la Montreal, din barajul pentru Grupa Mondiala a Cupei Federatiei.
Partida a durat o ora si 37 de minute.
In primul meci, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda (260 WTA), dupa doua ore si 39 de minute de joc. Begu a fost vizibil afectata in setul trei de o problema la piciorul stang.
Duminica sunt programate partidele Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) - Irina-Camelia Begu (locul 33 WTA), Francoise Abanda (locul 260) - Alexandra Dulgheru (locul 69) si Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann - Andreea Mitu/Raluca Olaru.
Daca Begu nu va putea evolua in meciul din ziua a doua a intalnirii, ea va fi inlocuita de Andreea Mitu, locul 104 WTA.
Invingatoarea din partida Canada-Romania va evolua in 2016 in cea mai inalta divizie a competitiei, iar invinsa va juca in Grupa Mondiala II.