Brazilia si Columbia s-au calificat in sferturile Cupei Mondiale

29 Iunie 2014
1305 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa Braziliei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, sambata, la Belo Horizonte, cu scorul de 4-3, in urma executarii loviturilor de departajare, selectionata statului Chile.
La finalul celor 90 de minute de joc si a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.
Pentru Brazilia a marcat David Luiz '18, iar pentru Chile a inscris Sanchez '32.
In minutul 55, Hulk a marcat, insa golul nu a fost validat de Howard Webb pe motiv de hent.
La loviturile de departajare pentru Brazilia au punctat Luiz, Marcelo si Neymar, iar Willian si Hulk au ratat.
Pentru Chile au inscris Aranguiz si Diaz, in timp ce Pinilla, Sanchez si Jara au ratat.
Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Fernandinho (Ramires '72)- Hulk, Neymar, Oscar (Willian '105) - Fred (Jo '64). Selectioner: Luiz Felipe Scolari
Chile: Bravo - Silva, Medel (Rojas '108), Jara - Isla, Aranguiz, Diaz, Mena - Vidal (Pinilla '87) - Sanchez, Vargas (Gutierrez '57). Selectioner: Jorge Sampaoli
Cartonase galbene: Hulk '55, Luiz Gustavo '60, Jo '93 / Mena '17, Silva '40, Pinilla '102
Arbitri: Howard Webb (Anglia) - Michael Mullarkey (Anglia), Darren Cann (Anglia) - Felix Brych (Germania)
In sferturi, Brazilia va juca in compania invingatoarei din meciul dintre Uruguay si Columbia.

Reprezentativa Columbiei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, sambata, pe Maracana, cu scorul de 2-0 (1-0), selectionata Uruguayului, in optimile competitiei.
Golurile au fost marcate de James Rodriguez, in minutul 28 si 50.
Columbia: Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero - Cuadrado (Guarin '81), C. Sanchez, J. Rodriguez (Ramos '85), Aguilar, J. Martinez - Gutierrez (Mejia '68). Selectioner: Jose Pékerman
Uruguay: Muslera - Caceres, Godin, Gimenez, Alvaro Pereira (Ramirez '53) - Maxi Pereira, Gonzalez (Hernandez '67), Arevalo, Cristian Rodriguez - Cavani, Forlan (Stuani '53). Selectioner: Oscar Tabarez
Cartonase galbene: Jimenez '55 / Armero '78
Arbitri: Bjorn Kuipers (Olanda) - Sander van Roekel (Olanda), Erwin Zeinstra (Olanda) - Svein Oddvar Moen (Norvegia).
In sferturile de finala, Columbia va intalni Brazilia, care a trecut de Chile, scor 4-3, la loviturile de departajare.