Brazilia invinge Costa Rica cu 2-0, goluri marcate in minutele 90+1 si 90+7. Primul penalty anulat cu VAR, la CM

23 Iunie 2018
782 Vizualizari | 0 Comentarii
brasil

Brazilia a învins, vineri, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa din Costa Rica, la Sankt Petersburg, în etapa a doua a Grupei E a Cupei Mondiale. Golurile au fost marcat de Coutinho, în minutul 90+1, şi Neymar, în minutul 90+7.

Coutinho a împins balonul în poartă după ce Gabriel Jesus i-a pus mingea "pe tavă", după o centrare a lui Marcelo. Coutinho este la al doilea gol la această ediţie a CM.

În minutul 90+7, Neymar a finalizat o acţiune de contraatac şi o pasă primită în marginea careului de  6 metri, de la Douglas Costa.\

În minutul 78, Neymar a fost jenat în careu de Gonzalez, arbitrul Kuipers a dictat penalti, dar şi-a anulat decizia după ce a vizionat înregistrarea fazei. Acesta este primul penalti anulat cu VAR la CM.

Au evoluat următoarele echipe:

Brazilia: Alisson - Fagner, Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho (Firmino '68), Casemiro, Coutinho - Willian (Douglas Costa '46), Gabriel Jesus (Fernandinho '90+3), Neymar. Selecţioner Tite;

Costa Rica: Navas - Gamboa (Calvo '75), Acosta, Gonzalez, Duarte, Oviedo - Venegas, Guzman (Tejeda '83), Borges, Bryan Ruiz - Urena (Bolanos '54). Selecţioner Oscar Ramirez.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).

Tot în grupa E, de la ora 21.00, la Kaliningrad, Serbia va evolua contra Elveţiei.