BOMBA la Australian Open! Dupa Djokovic si Dumitrov, Nadal a parasit si el turneul

23 Ianuarie 2018
931 Vizualizari | 0 Comentarii
nadal1

Spaniolul Rafael Nadal, locul I ATP, a abandonat, marti, meciul cu croatul Marin Cilici, locul 6 ATP si cap de serie numarul 6, din sferturile de finala ale Australian Open.
Nadal, finalist anul trecut si castigator in 2009, la Melbourne, s-a accidentat la coapsa dreapta, la scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (5), 1-4, a cerut time out medical, a mai jucat pana la scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (5), 2-6, 0-2, apoi a decis sa se retraga, dupa trei ore si 47 de minute de joc.

Cilici va evolua in penultimul act cu britanicul Kyle Edmund, locul 49 ATP, care l-a invins, tot marti, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, 6-4, pe bulgarul Grigor Dimitrov, locul 3 ATP si cap de serie numarul 3, calificandu-se pentru prima data in semifinalele unui grand slam, la Australian Open.

Celelalte doua partide din sferturi vor avea loc miercuri: sud-coreeanul Hyeon Chung, locul 58 ATP, cu americanul Tennys Sandgren, locul 97 ATP, si elvetianul Roger Federer, locul 2 ATP, detinatorul trofeului, cu cehul Tomas Berdych, locul 20 ATP si cap de serie numarul 19.