CH Politehnica Timisoara, victorie tensionata in fata echipei Potaissa Turda

18 Septembrie 2014
1174 Vizualizari | 0 Comentarii
Infranti la doar cateva goluri de Minaur, handbalistii de la CH Politehnica au trecut miercuri de Potaissa Turda, pe teren propriu. Scorul final a fost 31-28, la pauza 15-12. Gazdele au acuzat vehement arbitrajul prestat in cadrul partidei de la sala „Constantin Jude”.
Timisoara a avut un joc bun in prima parte si a ajuns la o diferenta consistenta, de cinci goluri, chiar daca arbitri au sicanat formatia gazda. Turda a reusit sa se apropie, dar nu a avut forta de a trece de Poli. Cel mai aproape s-au aflat la 12 – 11, dupa care Timisoara s-a desprins si a ajuns la 15 – 12, scorul pauzei. La ultima faza a reprizei, arbitri au repetat de doua ori o lovitura de la 9 metri pentru Potaissa. Protestele gazdelor s-au lasat cu doua eliminari, scrie Tion.ro.
Cea mai mare problema a arbitrajului s-a simtit la eliminarile decise impotriva gazdelor, ceea ce a afectat si tabela de marcaj. Desi Timisoara reusise sa se distanteze, aceste eliminari au oferit celor de la Turda posibilitatea sa reduca din diferenta si sa se apropie periculos. Din fericire, portarul gazdelor, Stanescu, s-a aflat intr-o zi mare, scotand numeroase goluri ca si facute. Scorul final al meciului a fost 31 – 28
La CH Politehnica Timisoara golurile au fost reusite de Grigoras – 6 goluri, Fenici si Ciubotariu – 5, Chkovani – 4, Kaftin si Ursu – 3, Leordean, Irimescu – 2 si Santeiu – 1.