Ce a scris Serena Williams pe o retea de socializare dupa infrangerea in fata Simonei Halep

22 Octombrie 2014
1115 Vizualizari | 0 Comentarii
serena
Jucatoarea americana de tenis Serena Williams, locul 1 WTA, a felicitat-o pe Simona Halep, dupa ce romanca a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-0, 6-2, intr-un meci din Grupa Rosie de la Turneul Campioanelor.
"Pe scurt, Simona Halep a jucat extraordinar. Buna treaba si mult succes", a scris Serena Williams pe contul sau de Twitter.
Simona Halep, locul 4 WTA, a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-0, 6-2, in 65 de minute, pe americanca Serena Williams, in etapa a doua a Grupei Rosii a Turneului Campioanelor, de la Singapore, aceasta fiind primul succes al romancei in fata celei mai bune jucatoare de tenis din lume.
Serena Williams, locul 1 WTA nu a mai pierduse un set fara sa castige vreun ghem din mai 2013, de la turneul de la Madrid. Acesta este al optulea set pierdut cu 0-6 de Williams in cariera.
Simona Halep ocupa locul 1 in Grupa Rosie, cu doua victorii in tot atatea meciuri, si este aproape de calificarea in semifinale. Ea va juca, vineri, ultima partida din grupa, cu sportiva sarba Ana Ivanovici, locul 7 WTA.
La Singapore, Serena Williams si Simona Halep au debutat cu cate o victorie. Halep a invins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-3, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 5 WTA, iar Serena Williams pe Ivanovici, scor 6-4, 6-4.
Partida dintre invinsele din prima etapa, Ana Ivanovici - Eugenie Bouchard, va avea loc tot miercuri, de la ora 14.30.
BNP Paribas WTA Finals, a 44-a editie a Turneului Campioanelor, reuneste cele mai bune opt jucatoare si cele mai bune opt perechi de dublu in anul in curs, care se intrec pentru premii de 6,5 milioane de dolari. In semifinale se califica ocupantele primelor doua locuri din fiecare grupa de patru jucatoare. Mediafax.ro