Catalina Ponor s-a calificat in FINALA la barna si sol la Campionatele Mondiale de la Baku

18 Martie 2017
1150 Vizualizari | 0 Comentarii
catalina ponor
Catalina Ponor s-a calificat, astazi, in finalele de la sol si barna cu cele mai mari note, la concursul de Cupa Mondiala de gimnastica artistica de la Baku.

Catalina Ponor, tripla campioana olimpica de la Atena (2004) a obtinut 13,233 puncte la sol, unde Anamaria Ocolisan a fost ultima (15), cu 10,833. La barna, Catalina Ponor a fost prima, cu 14,233, iar Anamaria Ocolisan s-a clasat pe 14 (din 17 sportive), cu 11,066.

Niciunul din cei cinci romani care au evoluat la masculin nu a reusit calificarea in vreo finala. Cristian Bataga a ocupat locul 9 in calificarile de la sarituri, cu o medie de 13,783 (note de 13,833, respectiv 13,733), fiind prima rezerva in finala. La cal cu manere, Bataga s-a clasat pe 21, cu 13,066 puncte, iar Alexandru Andrei Ursache a fost al 24-lea (12,833) din 39 de gimnasti care au evoluat la acest aparat. La bara fixa, Vlad Cotuna a ocupat locul 15, cu 12,033, iar Ioan Laurentiu Nistor s-a clasat pe 21, cu 10,533, din 25 de gimnasti. Adelin Kotrong a fost al cincilea gimnast roman care a evoluat la Baku (doar in calificarile de joi).

Ambele finale in care va concura Catalina Ponor sunt programate duminica.