Campioana HCM Constanta s-a calificat la Turneul Final Four al Cupei EHF la handbal masculin

27 Aprilie 2014
1180 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana la handbal masculin, HCM Constanţa, s-a calificat, sâmbătă, în premieră, la Turneul Final Four al Cupei EHF deşi a fost învinsă, în deplasare, de formaţia suedeză Lugi HF, cu scorul de 28-34 (13-14) în manşa retur a sferturilor de finală ale competiţiei. Marcatorii echipei HCM au fost Şimicu 9 goluri, Sadoveac 5, Criciotoiu 4, Buricea 3, Novanc 2, Cutura 2, Csepreghi 2, Şoldănescu 1, în timp ce pentru suedezi s-au remarcat Hippe 7 goluri şi Leijonborg 6.

În tur, la Constanţa, campioana României s-a impus cu scorul de 31-21 (15-10), astfel încât succesul de atunci, cumulat cu rezultatul de sâmbătă, a dus scorul general la 59-55, cu care jucătorii antrenaţi de Zvonko Sundovski s-au calificat, în premieră, la Turneul Final Four.

Celelalte două partide retur din sferturile de finală au loc duminică între Montpellier-Nantes (în tur, 26-25), respectiv Pick Szeged-Sporting Lisabona (în tur, 27-29). Fuchse Berlin este deja calificată la Final Four în calitate de echipă organizatoare. Mediafax.ro

Page time :0.1154 (s) | 32 queries | Mysql time :0.005538 (s)