Buzarnescu a invins-o pe Svitolina si s-a calificat in semifinale la Birmingham

23 Iunie 2018
778 Vizualizari | 0 Comentarii
fb mihaela buzarnescu

Jucătoarea Mihaela Buzarnescu, locul 30 WTA, a eliminat-o, vineri, pe sportiva ucraineană Elina Svitolina, numărul 5 WTA şi favorită 2, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Birmingham.

Buzărnescu (30 ani, 30 WTA) obţine a doua ei victorie în faţa ucrainencei (23 ani, 5 WTA) în decurs de circa trei săptămâni, după ce pe 1 iunie o învingea cu 6-3, 7-5 în turul al treilea la Roland Garros.

Românca a câştigat după o oră şi 12 minute, având 3 aşi, faţă de 2 ai adversarei, care a făcut şi 4 duble greşeli. Buzărnescu nu a pierdut niciodată serviciul, salvând trei mingi de break.

Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 46.345 dolari şi 185 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe Petra Kvitova, a patra favorită, care a dispus de germanca Julia Goerges (N.5) cu 6-1, 6-4.

În cealaltă semifinală, cehoaica Barbora Strycova, care a profitat de abandonul ucrainencei Lesia Ţurenko, la scorul de 7-5, 3-0, o va întâlni pe Magdalena Rybarikova (Slovacia), victorioasă în faţa slovenei Dalila Jakupovic, cu 6-2, 6-4.

Kvitova (28 ani, 8 WTA) a învins-o pe Buzărnescu recent, în finala turneului de la Praga, cu 4-6, 6-2, 6-3.