BRAVO, SIMONA! Simona Halep s-a calificat in sferturi la Australian Open

22 Ianuarie 2018
1133 Vizualizari | 0 Comentarii
simo

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului Australian Open, luni, la Melbourne, dupa ce a trecut fara emotii de japoneza Naomi Osaka, in doua seturi, cu 6-3, 6-2.

Halep a avut o prestatie mai mult decat convingatoare dupa meciul dramatic din turul anterior, in care a avut nevoie de aproape patru ore pentru a trece de americanca Lauren Davis. Romanca s-a impus in optimi in fata niponei dupa o ora si 19 minute de joc.

Halep a facut un meci foarte bun, dupa un debut mai ezitant si reuseste sa isi egaleze cea mai buna performanta a sa la Melbourne, sferturile de finala, dupa editiile din 2014 si 2015. In ultimii doi ani, Halep pierduse in primul tur la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului.

In primul set cu Osaka, Halep a fost condusa cu 1-0, 2-1 si 3-2, iar in ghemul al saselea a depasit cu bine un moment psihologic, salvand trei mingi de break. Apoi, romanca a preluat controlul jocului si a reusit inca trei ghemuri, castigand setul cu 6-3.

Osaka a luat primul ghem si in actul secund, pe serviciul Simonei, dar Halep a revenit si a facut break, iar apoi s-a desprins la 4-1. Simona a servit bine si si-a aparat avantajul creat, incheind meciul cu un ghem pe serviciul niponei (6-2).

Halep (26 ani) a avut 2 asi in acest meci, iar Osaka 5, fiecare a comis cate o dubla greseala, romanca a avut servicii net superioare, mai ales al doilea, diferenta mare fiind si la mingile de break transformate, Halep 5/7 (71%), iar Osaka 1/8 (13). Fiecare jucatoare a avut cate 22 de mingi direct castigatoare, dar Osaka a comis mult mai multe erori nefortate.

Halep o invinsese pe Naomi Osaka (20 ani, 72 WTA) si in primele doua confruntari direct, insa de fiecare data in trei seturi, in 2016 in turul al treilea la Roland Garros, cu 4-6, 6-2, 6-3, si anul trecut in turul al doilea la Miami, cu 6-4, 2-6, 6-3.

Simona Halep si-a asigurat un cec de 440.000 dolari australieni si 430 de puncte WTA, iar in sferturi va infrunta o reprezentanta a Cehiei, Karolina Pliskova (a sasea favorita) sau Barbora Strycova (cap de serie numarul 20).