BOMBA in preliminariile EURO 2016: Spania, invinsa in Slovacia!

10 Octombrie 2014
1276 Vizualizari | 0 Comentarii
Spania, campioana europeana en titre, a fost invinsa surprinzator de Slovacia, cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, la Zilina, intr-un meci din preliminariile EURO 2016 la fotbal.
Slovacia a deschis scorul prin Juraj Kucka (17), ibericii au restabilit pentru scurt timp egalitatea, gratie golului reusit de Paco Alcacer (83), dar Miroslav Stoch a marcat golul victoriei echipei gazda in min. 87. Doar 9.800 de spectatori au asistat la acest succes.
In alt meci, Lituania a dispus cu 1-0 de Estonia, prin golul lui Saulius Mikoliunas (76), din pasa lui Deivydas Matulevicius, atacantul echipei Pandurii. Matulevicius a fost schimbat in minutul 90 cu Ricardas Beniusis, in timp ce Giedrius Arlauskis, portarul Stelei, a evoluat tot meciul la gazde.
Macedonia a obtinut o victorie in extremis cu Luxemburg, 3-2, gratie unui gol marcat in prelungiri, Ucraina s-a impus cu 2-0 in Belarus, in timp ce Elvetia a pierdut al doilea meci consecutiv, 0-1 cu Slovenia. Muntenegru a fost tinuta in sah, la Vaduz, de Liechtenstein (0-0), iar Suedia si Rusia au incheiat nedecis, 1-1.
Rezultate:
JOI 9 OCTOMBRIE
Grupa C
Belarus - Ucraina 0-2, la Borisov
Au marcat: Aleksandr Martinovici (autogol) 82, Serghei Sidorciuk 90+3.
Macedonia - Luxemburg 3-2, la Skopje
Au marcat: Aleksandar Trajkovski 20, Adis Jahovic 66 - penalty, Beshart Abdurahimi 90+2, respectiv Stefano Bensi 39, David Turpel 44.
Slovacia - Spania 2-1, la Zilina
Au marcat: Juraj Kucka 17, Miroslav Stoch 87, respectiv Francisco Alcacer 83.
Anglia - San Marino 5-0, la Londra
Au marcat: Phil Jagielka 25, Wayne Rooney 43 - penalty, Danny Welbeck 49, Andros Townsend 72, Alessandro Della Valle (77, autogol).
Lituania - Estonia 1-0, la Vilnius
A marcat: Saulius Mikoliunas 76.
Cartonas rosu: Ken Kallaste (Estonia, 86).
Slovenia - Elvetia 1-0, la Maribor
A marcat: Milivoje Novakovic 79 - penalty.
R. Moldova - Austria 1-2, la Chisinau
Au marcat: Alexandru Dedov 27 - penalty, respectiv David Alaba 12 - penalty, Marc Janko 51.
Cartonas rosu: Marc Janko (82).
Suedia - Rusia 1-1, la Solna
Au marcat: Ola Toivonen 49, respectiv Aleksandr Kokorin 10.
Sebastian Larsson (Suedia) a ratat un penalty in min. 13.