BOMBA in Cupa Romaniei! Astra Giurgiu, detinatoarea trofeului, eliminata de o echipa din liga a doua!

26 Septembrie 2014
1115 Vizualizari | 0 Comentarii
Astra Giurgiu, detinatoarea trofeului, a fost eliminata din Cupa Romaniei-Timisoreana la fotbal de formatia de liga secunda CS Mioveni, care s-a impus cu scorul de 3-1 (2-1), joi, la Pitesti, in saisprezecimile de finala ale competitiei.
Vicecampioana a Romaniei si castigatoare a Supercupei, Astra a deschis scorul Marian Cristescu (17), dar echipa antrenata de Claudiu Niculescu a restabilit egalitatea imediat, prin Bogdan Stoica (19), iar in finalul primei reprize a preluat conducerea gratie golului reusit de Alin Popa (42). Astra a dominat repriza secunda, dar nu a reusit sa isi creeze ocazii clare de gol. CS Mioveni a inscris al treilea gol in finalul partidei (90), prin Mihai Vintila.

Tot ieri, Steaua s-a calificat in optimi dupa ce a trecut de ACS Berceni cu scorul de 3-0 (0-0). Toate golurile Stelei, finalista a editiei trecute a competitiei KO, au fost marcate de Gabriel Iancu (75, 90, 90+4), primul venind dupa o gafa a portarului Florin Andreescu, cand echipa din Berceni ramasese in inferioritate numerica, ivorianul Boafo Rodrigue fiind eliminat pentru o intrare intarziata la Lucian Filip.

Joi s-au mai calificat in optimi Universitatea Cluj-Napoca, dupa ce a invins cu 5-4 la loviturile de departajare (1-1 dupa prelungiri) echipa de liga secunda FC Bihor, care si FC Viitorul Constanta si CS Universitatea Craiova. Viitorul a dispus cu 3-0 de Sageata Navodari, in timp ce FC Universitatea Craiova a trecut cu 2-1 de FC Caransebes.
Miercuri s-au calificat in optimi CFR Cluj, FC Brasov, Ceahlaul Piatra Neamt, Petrolul Ploiesti si Dinamo Bucuresti, iar marti au obtinut biletele pentru faza urmatoare Pandurii Tg. Jiu, Otelul Galati, CSMS Iasi, Rapid CFR Suceava, ASA Tg. Mures si Rapid Bucuresti. AGERPRES